Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Лоша новина за любителите на мастика
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:14 / 15.05.2023Коментари ()2485
Изследователи на остров Хиос проучват нови начини за производство на мастика - смола, получена от мастиковото дърво (Pistacia lentiscus), което е типично за средиземноморския регион.

Изследователският проект е иницииран, за да запази отглеждането на ценната смола, която е застрашена от изменението на климата, пише businessnovinite.bg

Какво е гръцка мастика?

"Мастиксът“ или "мастиха“, както е по-известен на гръцки, е продукт, който се произвежда най-вече на остров Хиос. Поради стойността си, той често е наричан "Сълзите на Хиос“ или "Бялото злато на Гърция“.

От древността тази лепкава смола, която се просмуква от кората на мастиковите дървета, се събира не само заради вкуса, но и заради терапевтичната си стойност.

Въпреки че мастиковото дърво, наричано още "лентиск“, е местно за много райони в Средиземно море, кората му "капе“ мастика само на остров Хиос, което го прави наистина уникален и почти чудотворен продукт.

Мастихата се използва като ароматизатор в много сладкиши и напитки. "Сълзите“ от мастика или малки парченца втвърден дървесен сок също могат да се дъвчат като дъвка – практика, датираща от хиляди години. Твърди се, че неговите лечебни свойства включват превенция и лечение на стомашни болки и стомашни разстройства и подмладяване на кожата.

Изследователският проект

"Ние търсим нови области за развитие на отглеждането на мастика извън тези в полетата на южните региони на Хиос“, обясни изпълнителният директор на Mediterra Янис Мандалас.

"И в същото време се опитваме да проучим издръжливостта на мастиковото дърво при по-трудни климатични условия от тези в равнината.“

"И всичко това винаги е в полза на отглеждането на мастика и производителите на мастика“, продължи Мандалас.

"Ние засаждаме и чакаме… В условия, много по-трудни от тези в равнините, ние искаме да разгледаме как се представят всички подвидове мастикови дървета и всички практики за култивиране.“

Очаква се изпълнението на проекта да отнеме около 15 години, но вече са засадени 1000 дървета. За отглеждане е избрана планинска местност от 60 декара между селата Пирги и Елата. Подготвени са тераси за озеленяване на 18 декара от парцела.


Още новини от Любопитни новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/interesno/Losha-novina-za-lyubitelite-na-mastika-1677429
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.