© | Приносът на Георги Господинов към нашата култура е безценен. Наградата, която той получи го превръща в една своеобразна витрина на нашата изолирана малка литература на един локален език. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" проф. Ивайло Знеполски, културолог и бивш министър на културата. "Много съм щастлив, че съм приятел с него и вярвам в таланта му и че той може да оползотвори капитала, който получи", добави той.
По думите му в областта на науката има едно предупреждение, че само тези, които са в една строга определена рамка, могат да направят постижение или само те заслужават да се нарекат специалисти в една област: "Човек трябва да следва вътрешните си пориви и интереси и да види по какъв начин могат да се съчетаят с дневният ред на обществото. Според мен науката днес е едно свободно поле, тъй като и през медиите, и през литературата нахлуват толкова много идеи и проблеми, че е много трудно да останем затворник на една от тях".
Проф. Знеполски посочи българската дума "свобода" за негова любима и обясни защо: "Няма нищо по-страшно от не свободния човек: "Без човек да се чувства свободен и реално да бъде свободен, той не може да направи нищо съществено - не може да бъде себе си, не може да развие потенциала си, не може да се чуства щастлив, не може да се чувства полезен. За съжаление обаче и в режим на свобода има хора, които се чувстват не свободни, затънали са в съображения, страхове, двойни сметки, хора, които продължават да бъдат подчинени. |