© | | Въпреки, че червената партия продължава да води сред другите политически сили и има 22.7% (ако изборите бяха сега), доверието към нея и Първанов е намаляло заради отбелязването на 9 септември, предполагат социолозите. Това можело да се дължи на достигането на максималния потенциал на левицата или на увеличеното доверие към кабинета. Според резултатите 35% от хората смятат, че сегашното правителство работи по-добре от предишното.
48% от анкетираните не подкрепят присъствието на наш контингент в Ирак, сочат данните на агенцията. Едва 24 на сто от хората одобряват участието ни в антитерористичната коалиция.
Повишил се е рейтингът на министрите, сочат данните от изследването. Отличникът е финансовия министър Милен Велчев с 40%, който е на трето място след секретаря на МВР ген. Бойко Борисов (със 65%) и президента Първанов (със 61%). Според социолозите известността на Велчев се дължи на инициативите му, свързани с реформа в образованието.
Премиерът Симеон Сакскобургготски има 28% доверие, сочат данните на агенцията. Той е и най-често посочвания като евентуален бъдещ премиер - 8.4 на сто от хората го искат отново за министър-председател. С 5.5% след Сакскобургготски се нарежда ген. Бойко Борисов. 5.3% виждат като следващ премиер настоящия президент Георги Първанов, а 4.1% искат на този пост лидера на БСП Сергей Станишев.
Всички членове на кабинета започват политическия сезон с повишено доверие като най-голям е ръстът при социалния министър Христина Христова. Тя получава 7 пункта повече. Изключение сред колегите си прави външният министър Соломон Паси, който отбелязва спад от 5% в резултата си от юни. Причината била в убийството на българските заложници в Ирак, приключването на делото с нашите медицински сестри в Либия със смъртни присъди и няколкото терористични заплахи.
Ако изборите бяха сега освен за БСП хората биха гласували също за НДСВ - 9.2% доверие, СДС - 8.8% и ДПС - 6.7%. От по-малките политически сили 4.5% печели коалиция между ССД - ВМРО - БЗНС-НС, а "Демократи за силна България" на Иван Костов завоюва едва 2.1%.
Най-малко е доверието на хората в парламента и съда, които са с по 14% рейтинг, сочат данните на проучването.
Според резулатите на изследването бъдещето на страната като цяло в близките години се разглежда позитивно от общественото мнение. Повече от половината от анкетираните (53%) вярват в общото подобрение, а 48% - в повишаване на личното си благосъстояние. Членството на страната ни в НАТО също се одобрява от половината от анкетираните, а 21% са против. |