Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Правят Голямата могила магнит за туристите
Автор: Диана Бикова 15:12 / 15.09.2023Коментари ()13493
Уникална структура дълга 10 метра, с две отделни камери, които имат връзка помежду си - това представлява Голямата могила в пловдивския район "Южен", разказа пред журналисти директорът на Регионалния археологически музей доц. д-р Костадин Кисьов, предаде репортер на Plovdiv24.bg.

Археолозите наричат местността Южния некропол на Филипопол, защото тук е имало около 60 могили. Днес е останала само Голямата могила, която е и най-запазена. Тя е от II-I век преди Христа, т.е. малко преди римското нашествие в Тракия. Датировката е направена на база откритите съдове и начина на градеж, обясни доц. Кисьов. 

Той смята, че обектът не е храм, защото не е изградено по строителните канони на гробниците. Тук не са открити останки от погребения, а само от обредни действия - съдове, кости и опалвания, което предполага, че е имало ритуално жертвоприношение на животни и най-вероятно пиене на вино. Засега обаче остава неизвестно какъв култ се е практикувал.

Най-интересното в съоръжението е, че е покрито от край до край с трегери от сиенитни блокове, като между тях има сиви гнайсови плочи, тук там замазани с глина. Използвани са четири вида камъни, всички са били взети от друга постройка и донесени на това място за преизползване. Градежът от мраморни квадри няма вътрешна мазилка, няма и рисунки по стените. 

Археологическите проучвания ще продължат и следващата година в северозападната част на обекта, като идеята е да се стигне до 2 метра дълбочина.

Голямата могила се намира в имот държавна собственост и тук би могло да се направи музей на открито и да се превърне в голяма атракция. Част от територията ще бъде засегната от бъдещ път от район "Южен" за Асеновград. Затова е важно в следващия бюджет на община Пловдив да се предвидят средства за проектиране за реставрация и консервация на проученото, посочи заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов.

"Обектът има голям потенциал. Искаме да направи атракция, която да води туристи. През тези 4 години с доцент Кисьов планирахме всяка стъпка, защото той знае за моята идея за децентрализация на културата и изнасяне към периферията" - каза Панов. 

За 4 години община Пловдив е инвестирала 1 250 000 лева за проучване на всички археологически обекти в града. 

Подробности гледайте в прикаченото видео!



Още по темата: общо новини по темата: 8
27.08.2024 »
26.08.2024 »
22.08.2024 »
18.07.2022 »
05.08.2021 »
10.07.2021 »
предишна страница [ 1/2 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Pravyat-Golyamata-mogila-magnit-za-turistite-1825593
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.