Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Холистичен психотерапевт: Дигитален детокс може да се направи лесно и достъпно
Автор: Харитина Агопян 12:31 / 08.11.2023Коментари ()2235
© Личен архив
Дигиталният детокс включва изключване на нотификациите на телефона, както и на интернета, който можем да включваме само, когато имаме нужда от него. Това заяви Весела Григорова, холистичен психотерапевт, в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“. "В противен случай се получава постоянно състояние на stand by- готовност за включване. Преди лягане човек да не е изложен на екран е изключително важно. В дългосрочен план е полезно хората да намерят смислен начин, с който да запълват времето си. Безцелното цъкане в интернет е начин за спасение от скуката. Получава се омагьосан кръг – прекомерна употреба на дигитално съдържание, която, след като приключи, отново ни води към скуката. Времето онлайн не е пълноценно прекарано време“, разясни още Григорова.

Децата са наясно, че стоенето пред екран не е от най-полезните за тях дейности. Най-доброто нещо, което родителите могат да направят, е да дадат личен пример – ако родителят нон-стоп е на телефона си, трудно ще обясни вредата от това на детето си, категорична е Григорова.

Мултитаскингът, който е улеснен от дигиталните устройства, е странно понятие,с мята тя. "На практика човек в даден момент може да извършва само една дейност, за да я осъществи качествено. Това изисква фокус. Вършенето на няколко неща едновременно означава, че често превключва фокуса си между различните задачи. Това се отразява на организма на всеки по различен начин, но във всички случаи води до стрес – повече или по-малко, зависи от конкретния човек“, поясни терапевтът.

Човек просто се разсейва и не е концентриран, когато върши много неща едновременно. "Можем да стоим на лаптоп в работна среща и да си чатим или да редим тетрис. Дигиталното пространство улеснява това разсейване, но то се случва и без да имаме толкова много технологии на разположение“, подчерта Григорова.

Страхът от това да не пропуснем нещо ни кара да искаме да бъдем винаги в крак с модата, тоест вечно онлайн.

"Това поражда тревожност – винаги да бъдеш нащрек. Ако се замислим, колко важни неща са се случили, докато не сме онлайн – какво толкова сме пропуснали извън дигиталния свят?“, попита риторично Григорова.

За някои е много важно да не изостават от останалите, отчете събеседникът. "Ако не са видели последното интересно нещо онлайн, се чувстват, сякаш не могат да се впишат в разговорите с връстниците си. Ако човек няма такава нужда да се вписва в средата, за него пропускането на информация не е проблем. Важно е да се замислим как искаме да се впишем в средата – има части от нея, в които е по-добре да не се вписваме“, категоричен е терапевтът.

Когато младите потребители гледат често Фейсбук, ТикТок и др. и са много увлечени по тези социални мрежи, става дума за деца, които от ранна възраст са получавали от родителите си утвърждение във връзка с външния си вид. Не е обръщано много внимание на качествата им, на способностите.

"Какво всъщност е нещото, което кара потребителите да харесват толкова много лайковете, които получават онлайн? Егото. Не е важно какъв съм, а как изглеждам в очите на другите, какъв имидж изграждам – това всъщност се случва в социалните мрежи“, завърши Григорова.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Holistichen-psihoterapevt-Digitalen-detoks-mozhe-da-se-napravi-lesno-i-dostupno-1888775
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.