Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Младите не знаят как се прецакват, когато работят на минимална, но взимат в пъти повече пари под масата
Автор: Екип Plovdiv24.bg 22:35 / 13.08.2024Коментари ()7534
©
"Младите работещи не си дават сметка как ощетяват себе си, когато взимат минимална заплата и в същото време получават още толкова или в пъти повече, отколкото е записано в трудовия договор. Докато не дойде момент за пенсия."

Това каза Екатерина Асенова, началникът на Главна инспекция по труда, пред вестник "Телеграф" на въпрос дали продължава практиката да се работи на минимална заплата и да се дават пари в плик.

Най-рисковите сектори, в които е практика така да се изплаща част или цялото възнаграждение, са в търговията на едро и дребно, строителството, хотелиерството и ресторантьорството.

Например работник, който получава 1500 лв., но работодателят му го осигурява на минималната заплата, в перспектива от 30 години ще изгуби близо 109 000 лв. В тази сума влизат пенсията, обезщетенията за майчинство и безработица, както и пълният размер на по-високите данъчни облекчения за деца, тъй като те се изчисляват върху заплатата, на която се осигуряват работещите.

Работодателите пък могат да получат сериозни глоби, наказателни лихви, лишаване от право да участват в обществени поръчки, дори могат да носят наказателна отговорност.

Ето какво каза още Асенова във интервюто:

"Най-често сигнали от работници към са за неизплатени трудови възнаграждения. Много често има сигнали и за работа без трудов договор. Но за да осъществим правомощията си, тоест да обявим съществуването на трудово правоотношение, ние трябва да заварим вас да полагате труд на работното място. В противен случай няма как да се намесим. Няма работодател, който да каже – да, той работеше при мен без трудов договор."

"Най-често хората се доверяват на обяви за работа в чужбина в социалните мрежи или чрез техни познати и приятели, които им представят едни изключително примамливи условия на труд, с много високи възнаграждения. Хората, в стремежа си за по-високи доходи, се подвеждат и заминават. В съответната държава се оказва, че нещата, публикувани в социалните мрежи, далеч не отговарят на действителността."

"Най-сигурната индикация за измама е, когато съответният работодател не желае директен контакт, тогава, когато започнат да се искат различни видове такси. Това е абсолютно недопустимо. Законът не изисква такива такси да се заплащат. Това моментално трябва да светва лампичката на търсещия работа, че тук има някаква схема."

"На лицето задължително трябва да се предостави индивидуален трудов договор, в който възнаграждението трябва да е категорично упоменато. Лицето не би трябвало да е поставено в по-неблагоприятна ситуация. Например, ако аз съм болногледач в Германия и съм немски гражданин, вие като български гражданин не трябва да сте при по-неблагоприятни условия на труд.

"Друго изключително важно е, че когато български гражданин директно се договаря със съответния работодател в чуждата държава, нашите правомощия са изключително ограничени. Ако ни сигнализирате, че попадате в някаква схема, единственото, което бихме могли да направим, е да сезираме съответните компетентни институции в държавата, в която полагате труд".


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Mladite-ne-znayat-kak-se-precakvat-kogato-rabotyat-na-minimalna-no-vzimat-v-puti-poveche-pari-pod-masata-2226219
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.