Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Тази снимка ни показва защо не трябва да храним мечки
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:18 / 23.10.2024Коментари ()1981
©
Когато фоторепортерът Джаспър Доест пристига в Южните Карпати, за да документира съвместното съществуване на хора и диви животни за ноемврийския брой на National Geographic, той планира да снима в местните гъсти гори.

 

"Това е красив планински район с гъсти гори – много диво място“, казва Доест.

Вместо това той открива история край пътя, където се запознава отблизо с група мечки, които просят храна.

Близката му среща води до някои невероятни снимки. Но също така подчертава сериозните предизвикателства, пред които са изправени природозащитниците в Румъния и на други места в усилията си да възстановят и защитят дивите места.

Група мечки просят храна от туристи, шофиращи по Transfăgărășan, известен планински път, криволичещ през Карпатите в Румъния. Необходими са само няколко хранения, за да накарате мечките да се пристрастят към човешката храна – подготвяйки почвата за конфликт между мечки и хора.

Защо не трябва да храните мечките

Доест променя подхода си към задачата, след като среща туристка, която му казва, че е хранила мечки край пътя в защитената зона.

"Тя започна да ни показва снимки“, казва Доест. "Бяха невероятни. Разбрахме, че това би било чудесна отправна точка за обсъждане на това какви усилията за опазване в общността трябва да се приемат и следват.

Туристите, очаровани от харизматичните кафяви мечки в региона, могат да се поддадат на изкушението да ги нахранят – с катастрофални последици.

Обикновено избягващи хората, след само няколко хранения, мечките не остават диви задълго. Вместо това те се пристрастяват към човешката храна, което води до повече сблъсъци между мечки и хора, поставяйки животните на прицел, когато се приближават твърде много.

В този регион конфликтите между мечка и човек нарастват, тъй като животните са свикнали повече с взаимодействие с хората. Това в крайна сметка подхранва съпротивата на местната общност срещу природозащитните усилия.

"Съвсем логично е общността да не приветства опазването на горите, защото повече гора означава повече мечки“, казва Доест.

През 2023 г. в региона има 95 инцидента с мечки, а това лято един турист е смъртоносно ранен. Това кара властите да увеличат годишната квота за убиване на мечки в страната от 220 на 481 мечки. Доест документира и майка мечка, загубила единия си крайник при удар на автомобил или заради капан.

"Единственият начин, по който тя може да отгледа малките си, е като проси храна по този път“, казва той – реалност, която излага майката и нейните малки на опасност. "Мечките, хранени от хора, стават проблемни мечки“, казва Доест.

Това може да има непредвидени последици за опазването, подхранвайки съпротивата срещу инициативите за възстановяване на дивата природа като тази, предприета от организации като Foundation Conservation Carpathia. "Съвсем логично е общността да не приветства опазването на горите, защото повече гора означава повече мечки“, казва Доест.

Улавяне на кадър

Деликатният танц между хора и мечки заинтригува Доест и скоро проблемът се приближава много по-близо, отколкото той е очаквал. Докато шофират по планински проход, Доест и неговият асистент разбират, че мечките, които се навъртат край пътя, чакат почерпки от хората. "Това беше най-тъжното нещо“, казва той. "Това ни накара да разберем, че напълно са променили поведението си.“

Фотографът спира, за да наблюдава мечките, но когато Доест сваля прозореца на колата, голяма кафява мечка се насочва директно към превозното средство и прави своя ход, очаквайки вкусно лакомство.

"Това е кадърът“, помисля си Доест. Той прави шест кадъра — пет замъглени, един на фокус — преди да се премести на безопасно място.

Адреналинът се покачва едва по-късно, когато фотографът осъзнава колко близо е бил до животното и всички потенциални опасности от това – дори когато вече е заснел кадър, който идеално илюстрира конфликтите в региона между хората и мечките.

През следващите дни Доест вижда други примери за това как почерпките от туристи са променили деликатната екосистема, която посещават. Докато наблюдава хората, които хранят мечки с неща като понички, той осъзнава, че историята за опазването на природата в региона е колкото за дивата природа, толкова и за хората.

"Не става дума само за повторно залесяване - става въпрос за това как да приемем природата в живота си и как можем да се възползваме, ако го направим по правилния начин.“ Така че не хранете мечките, казва Доест – можете да спасите както живота на животно, така и готовността на общността за опазване на дивата природа.



Още новини от Любопитни новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/interesno/Tazi-snimka-ni-pokazva-zashto-ne-tryabva-da-hranim-mechki-2308758
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.