Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Д-р Георева: Намалете солта и ще ядете по-малко, виновен е натрият
Автор: ИА Фокус 15:11 / 12.12.2024Коментари ()3901
©
Д-р Тихомира Георева е гастроентеролог и диетолог в пловдивската университетска болница "Пълмед“. Акцент в нейната работа е борбата с наднорменото тегло и използването на храната като лекарство при редица заболявания в областта на гастроинтестиналния тракт. Тя е разработила диетичен режим, които кара метаболизмът да се "забърза“ и организмът се настройва да използва храната като енергия. Тази схема се състои от три фази, при които в рамките на 4 седмици се губят над 10 кг. Съчетавайки диета с правилна терапия, тя лекува успешно различни гастроентерологични заболявания, сред които подагра, панкреатит и колити.

Ето какво казва тя:

Проблемът с "нахвърлянето на храната" възниква, когато тя се предхожда от продължително гладуване или от високо ниво на стрес. В стремежа си да утолим глада и да преодолеем стреса ние използваме храната, за да се отървем по-бързо от неприятните усещания, да се "натъпчем", за да се чувстваме по-отпуснати и спокойни.

Подобни действия могат да доведат до преяждане и до лошо усвояване на храната.

Основен проблем за оцеляването на нашите предци е бил гладът, затова при хроничен стрес апетитът ни се изостря. Психологическият стрес без съответния контрол провокира преяждане.

Висококалоричната храна предизвиква повишаване на нивото на допамина, като затвърждава това поведение и "облекчава" стреса. Чрез храната подкрепяме стресовото си ядене и така се озоваваме в порочен кръг.

Когато използваме храната, за да си оправим настроението, да потиснем стреса, разрушаваме естествената връзка "глад-храна" и усещането за глад започва да се асоциира със съвсем други причини, например "стрес (скука)-храна".

Продължителното обездвижване (работа на компютър) се отразява негативно на нивото на стреса и вреди на обмяната на веществата. Продължителното седене засилва глада, докато и най-малката физическа активност помага за контролирането му.

Рязкото превключване от работа към хранене е нежелателно.Паузата преди хранене ни помага да се настроим за приемането на храна. Стресовата симпатикусова система потиска отделянето на храносмилателни ферменти и забавя моториката на червата, докато отпускането е свързано с активирането на парасимпатикусовата антистресова система,която стимулира отделянето на слюнка и други секрети, задвижва червата и подобрява кръвоснабдяването в стомашно-чревния тракт и спомага да оставим негативните емоции настрана, да изпитаме повече задоволство и да направим по-здравословен избор на храни.

Как да различим лъжливия глад?

Той може да се дължи на стрес, умора, недоспиване и негативни емоции. Стресът повишава нивото на грелина (хормона на глада). В подобен случай храната вреди на фигурата ни и изобщо не ни помага да решим емоционалния си проблем.

Недостигът на сън и некачествения сън намаляват нивото на хормона на ситостта и повишават това на глада.

Един час недоспиване може да доведе до преяждане на другия ден и колкото по-малко спите, толкова по-вероятно е на другия ден да ядете повече.

Обезводняването: Често пъти възприемаме жаждата като глад. Понякога е достатъчно да пийнем само глътка вода, за да видим разликата.

Излишъкът от натрий стимулира преяждането. Затова намалете количеството сол в храната и ще ядете по-малко.

Подсладителите засилват глада и желанието за сладко и намаляват ситостта. Комбинацията на мазнина и захар разпалва апетита.

Горчивото, пикантното, киселото и лютото може да убият апетита и да помогнат за по-доброто засищане.

Подправките подобряват засищането като увеличават отделянето на горчив жлъчен сок, засилват сензорния, осъзнат контакт с храната. С подправки човек изяжда по-малко. Фибрите осигуряват продължително засищане.

Белтъчините са прекрасни хранителни вещества, които ни дават продължително усещане за ситост. Мазнините спомагат за засищането, като увеличават отделянето на холецистокинин.

Не пазарувайте храна, когато сте гладни! Изследвания показват, че когато човек е гладен е склонен да пазарува по-калорични и по-малко полезни продукти.

Търсете удоволствието и удовлетвореността си в храната, като засищате не само тялото си, но и ума си. Често виждам как хората се хранят нетърпеливо и бързо се нахвърлят върху храната. Но това е нездраво хранително поведение.

За да може сложните процеси да протичат правилно и с удоволствие, трябва да се подготвим за тях, защото, както знаем, тайната на добрия секс например се крие в прелюдията. Така е и с храната - когато се нахвърляме лакомо върху нея още щом седнем на масата се лишаваме от много неща. Отделяте си време за прелюдия към храненето и ще получите повече удоволствие и полза!

Бързото хранене увеличава риска да развием захарен диабет и да получим киселини повече от два пъти. Често пъти бързото хранене и лакомното гълтане водят до поглъщането на въздух, който после предизвиква дискомфорт в стомаха. Бавното хранене спомага по-добре да заработи системата глад-засищане и да се заситим по-бързо, тъй като за да фиксира засищането, мозъкът се нуждае от известно време.

Стресът, претоварването и умората водят до намаляване на съзнателния контрол и нашето хранене преминава под контрола на навиците.

Позитивните емоции и удоволствията увеличават нивото на допамина и подобряват чувствителността към инсулина.

Ново хоби, танци, вдъхновяващ план или приятно запознанство ще ви помогнат да намалите апетита си.

Да използваме храната за създаване на баланс!


Още новини от Любопитни новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/interesno/D-r-Georeva-Namalete-solta-i-shte-yadete-po-malko-vinoven-e-natriyat-2373427
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.