Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Председателят на НЧ "Мустафа Кемал Ататюрк" – Пловдив: Правим каквото можем, но пък от сърце
Автор: Цвети Тончева 09:05 / 22.12.2024Коментари ()699
© Личен архив
Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" със Сердар Чалъшкан, председател на читалището.

Народно читалище "Мустафа Кемал Ататюрк“ – Пловдив представя проект, посветен на социалния диалог и ефективната комуникация сред глухите хора. Проектът се осъществява в партньорство с Фондация "Формата на думите“, Проектът е посветен на социалния диалог и ефективната комуникация сред глухите хора чрез прилагане на емоционална интелигентност и жестов език. 

Интересен проект, кои ще могат да присъстват на представянето му? 

Входът ни е свободен, ще очакваме всички, които биха проявили желание да се свържат. Всъщност ще има едно представяне на проекта, след което ще обявим дните, той ще бъде мисля, че на 5-6 модула напълно безплатно, не само за глухите хора, а за всички, които искат да се включат. Напълно безплатно ще могат да слушат лекциите, да вземат участие и да се включат на хубава локация, читалището се намира на центъра на Пловдив.

Може би е насочено повече към родители на такива деца или близки, нали така?

Самите хора, които са с увреден слух, и на самите тях, не само към родителите, в смисъл, всеки, който прояви интерес може да участва, не е задължително човек да е увреден.

Да, да, разбира се, ние комуникираме с такива хора навсякъде. А откъде дойде пък тази идея точно вашето читалище да направи такъв проект? Има ли някаква предистория?

Чествахме световният ден на турското кафе, където ни посетиха нашите прекрасни приятели, също така и лекторите се включиха, запознахме се с тях и те ни споделиха този проект. Понеже и ние искахме с нещо да помогнем, понеже в днешно време тези хора са доста изолирани. Просто като разбрахме, че те се занимават с такива неща, запознахме се. И турското кафе ни събра, образно казано.

И сте решили да действате?

И решихме да задействаме проекта, това е което мога да ви кажа, надявам се, да съм бил полезен.

А какво друго интересно прави вашето читалище?

Какво правим ние? Нашето читалище функционира от 2003 г. в град Пловдив. Аз съм председателят, работя безвъзмездно, но въпреки това много ми харесва, понеже е свързано с моята професия, аз съм арт мениджър, също така съм актьор по професия и ми доставя удоволствие. Събираме се с децата от малцинството, през лятото имахме такова училище, за да можем да ги ограмотим, работим с тях, четем книжки. Преподаваме им уроци по български език.

Също така имаме ателие по плетиво, събираме се, да разпространим традициите, обичаите. Плетем с по-възрастните хора, обучаваме младите, разни дейности имаме.

Просветителски дейности, значи?

Представяне на книги, уърк шоп- ове организираме. Това е много хубаво, понеже сме Народно читалище с турско наименование, честваме и християнски, и мюсюлмански празници, събираме двата етноса. Имаме дечица, които са християни и идват при нас, имаме мюсюлмани, които идват. Примерно, честваме и Байряма и Великден. С мюсюлманските деца се събрахме, боядисахме яйца с тях, имаше и други дечица, а пък по Байряма събираме другите дечица, просто ги сплотяваме, обясняваме за нашите традиции и така.

Страхотно, много добре!

Разни дейности имаме, аз малко се развълнувах, честно казано, че нещо такова не очаквах по телефона.

Ами, това наистина е много любопитно за нас, защото вашата работа, дето се казва, винаги остава встрани, невидима, а вие влагате цялото си сърце. По принцип, по читалищата имам предвид, всички хора, които работят са така.

Всичко е тръгнало от читалищата, има голям потенциал. Аз организирам разни куизи само и само, за да раздам безплатни читателски карти, да ги мотивирам младите да четат повече. Понеже, в днешно време, за съжаление, каквото и да си кажем по-възрастните четат да, а пък младите не четат.

Добре, а база имате ли добра, базата как е?

Имаме, имаме, значи то даже доскоро бяхме в ремонт. Имаме много богата библиотека, имаме книги на български, на турски, на английски, на френски, имаме речници, идват при нас студенти, които имат възможност да прочетат някои книги в нашата читалня. Помагаме на дечицата за домашните, функционира читалището, работещо читалище е, така да се каже, с усилия и труд.

А как се финансирате?

Финансирането ни е от Министерство на културата, абсолютно всички читалища са към Министерство на културата. Имаме субсидия, за съжаление е малка, нали, не достига.

Но пък сте успели, имате си база, хубава казвате.

Имаме, да, да, тя е стара базата, има я базата, но пък  все искаме повече и повече. А никой не се навива така безплатно, безвъзмездно, както сега прекрасните лектори, които имат огромно желание да помогнат на тези хора. Наистина има нужда, ние сме хора, идва Коледа, светли, весели празници, трябва да си помагаме взаимно. Да се случват добри неща. Нали по Коледа се случват чудеса!

Аз много исках да популяризирам читалището, повече хора да знаят за нас.

Ето, сега го направихте.

Имаме разни инициативи, на дечицата на 15 септември раздадохме безплатни боички, тетрадки, химикалчета, моливи. Понеже имаше такива деца, които имат нужда от това и с каквото можем, дори да е малко, но пък е от сърце, и за тези хора и тези дечица, които имат нужда да се ограмотят. Понеже децата ни са бъдещето и действително трябва да им помогнем, да ги възпитаме добре.


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Predsedatelyat-na-NCh-Mustafa-Kemal-Atatyurk-Plovdiv-Pravim-kakvoto-mozhem-no-puk-ot-surce-2380898
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.