Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Брокери: Предлагането е големият проблем на имотния пазар
©
България е първенец по поскъпването на имоти в Европейския съюз. Това показват най-новите данни на Евростат. Увеличение от 16,5 на сто за имотите у нас за третото тримесечие на миналата година, отчитат данните на Евростат.

Веднага след нас със значителен ръст на цените се нареждат страни като Полша и Унгария. На другия полюс са държави от западна Европа. Най-голям спад на цените е отчетен във Франция - 3,5%. Поевтиняване е регистрирано и във Финландия и Люксембург.

Екипът ни провери на какво се дължи поскъпването на жилищата у нас и ще продължи ли ръстът и през тази година.

Въпреки високите цени на имотите семейството на Анна Димчева е сред купувачите. Сдобили са се с апартамент в столицата за около 200 000 евро.

"Имаме две деца породени, просто вече беше невъзможно да живеем в малко пространство. Ние бяхме буквално в ателие 32 квадрата“, разказа тя.

Жилището е с ипотека, а вноската поносима. Семейството оценява покупката като изгодна:

"Моментът е сега, защото след два месеца, след половин година вече няма да са такива цени, а когато човек е притиснат от обстоятелствата по-добре да го прави сега“, посочи жената.

Мениджърите в компании за недвижими имоти отчитат, че средната цена на най-предпочитаните апартаменти – двустайните, в сгради ново строителство в столицата, вече струват 170 000 евро. А цените растат заради ограниченото предлагане, отчитат от бранша.

"Предлагането е големият проблем, тъй като от 2-3 години то е доста ограничено и това също задържа цените на високи нива и поддържа ръста по-голям отколкото бихме очаквали да бъде“, обясни Полина Стойкова, изп. директор на компания за недвижими имоти.

Икономисти отчитат, че за ръста в цените принос имат ниските лихви. Последните данни на БНБ отчитат, че средният лихвен процент при жилищните заеми в левове е 2,51%. Ръстът на заплатите през последните години също има принос за поскъпването.

"Динамиката в доходите до някаква степен тласка много хора да инвестират в жилище или да търсят по-големи имоти в големите градове“, коментира икономистът Адриан Николов.

През последните години урбанизацията и преместването на населението към градовете продължава, което също увеличава търсенето и тласка цените на горе. Очакванията са, че ръстът в цените ще продължи и през тази година, но ще забави темповете.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Brokeri-Predlaganeto-e-golemiyat-problem-na-imotniya-pazar-2411158
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.