Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
ПУ "Паисий Хилендарски" представи нова бакалавърска програма по социология
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:16 / 18.05.2012Коментари ()3470
©
Бивши и настоящи студенти от
ПУ "Паисий Хилендарски":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Катедрата по критическа социология във Философско-историческия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" разкрива бакалавърска програма "Социология и науки за човека". Това съобщи днес при представяне на специалността един от преподавателите в нея - социологът Андрей Райчев.

Програмата ще се изучава от новата академична 2012 / 2013 година и акредитираният прием по нея е 35 места.

По време на четиригодишното си обучение освен класическите учебни дисциплини, задължителни за специалност "Социология", бъдещите бакалаври ще изучават преди всичко дисциплини, обърнати с лице към предизвикателствата на 21-ви век: "Биополитика и сигурност", "Биотехнологии и биовласт", уводи в психоанализата и в социоанализата, психопатология за социолози и т. н.

Тези науки не само предлагат нови теории и емпирични данни, но и нови практически шансове за социолога да бъде конкурентоспособен в динамичния пазар на социологическия труд в модерното общество, смятат преподавателите от катедрата. Това са шансове той да бъде не само научен изследовател, но и експерт, който може да предлага работещи решения на социални проблеми.

В бакалавърската програма "Социология и науки за човека" ще преподават популярни и признати социолози, философи и етнолози от Пловдивския университет като Кольо Коев, Андрей Райчев, Мария Шнитер, Албена Хранова, Светлана Събева, Деян Деянов. Освен тях лектори в програмата ще бъдат и сътрудници на Института за критически социални изследвания към Пловдивския университет - изявени учени както от Софийския университет и институтите към БАН, така и от университети в Западна Европа (като Йоханес Вайс - Касел, Растко Мочник - Любляна, Лоик Вакан - Париж и Бъркли).

Наред с класическите лекционни курсове обучението ще включва и видеолекции и видеосеминари, както и достъп до лабораториите на Института за критически социални изследвания и до неговите архиви от седмични кинопрегледи, лични дневници и др. По този начин студентите ще придобият умения сами да провеждат социологически експерименти и да боравят с архивни данни.

Библиотеката на Института разполага с над 2000 книги по социология, философия и науки за човека (на английски, немски и френски), както и пълните течения на някои от най-влиятелните в светове мащаб списания по социология и науки за човека, обясни Деян Деянов. Разпределението на учебните предмети и хорариумът по тях са публикувани на сайта на Философско-историческия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски", в раздела за специалността "Социология и науки за човека": http://194.141.96.213/logos/site.jsp?id=962&ln=1.

След дипломирането си бакалаврите, освен да упражняват класическите социологически професии, ще имат и немалко нови възможности за реализиране на пазара на социологическия труд. Те ще са подготвени да консултират политици и бизнесмени при надвиснали рискове като екологични дисбаланси или терористични акции. Могат да бъдат посредници при разрешаването на новите форми на трудови конфликти - например при приватизацията на доскоро публични институции като училища, болници и затвори. Ще могат да се посветят на научни изследвания и медийни анализи на тези рискове или да консултират новите форми на гражданска съпротива.

Те ще имат и възможността като терапевти социоаналитици да упражняват доскоро непознати клинични практики като консултации при т. нар. "асистирана смърт" или да се реализират като социални работници със специализация в проблемни теми като "деца в риск" и "социализация в старостта".

На пресконференцията бе обяснено, че желаещите да следват "Социология и науки за човека" имат три възможности за кандидатстване и балообразуване. Неположилите държавен зрелостен изпит могат да се явят на тест по история на България, математика, английски език, немски език, френски език, руски език, испански език или български език. Получената оценка се учетворява и към нея се прибавят оценките по български език и литература и по история от дипломата за средно образование.

Тези, които вече са се явявали на ДЗИ, освен теста по някой от изброените вече предмети трябва да предоставят резултатите си от матурата по български език и литература и от втори положен зрелостен изпит.

Третият вариант за кандидатстване включва утроената оценка от втория ДЗИ плюс удвоената оценка от матурата по български език и литература и оценката по математика - по избор от дипломата за средно образование или от ДЗИ.

За да улесни настоящите и бъдещите си студенти и да отговори на техните въпроси и интереси, Катедрата по критическа социология поддържа профил във Facebook: Социология и науки за човека.



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/PU-Paisii-Hilendarski-predstavi-nova-bakalavurska-programa-po-sociologiya-352905
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.