Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
На Рожен изследват връзката космическо време-гори-глобално затопляне
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:54 / 03.01.2013Коментари ()914
© Impact Press Group
Националната астрономическа обсерватория "Рожен" вече работи по проектите на Министерството на околната среда и водите и на Министерството на земеделието и храните, със средствата от които може да покрие част от издръжката си - съобщи директорът на обсерваторията Никола Петров.

Вече са сключени договори с няколко горски стопанства в страната, заяви Петров и обясни, че тяхната цел е да покажат дали съществува или не връзка между космическото време, което пряко е свързано със слънчевата активност, и влиянието й върху някои насаждения.

Основно се набляга на горски масиви. Ще се следи и за това как нарастват някои от видовете, на какво се дължи, как това е свързано със слънчевата активност и доколко това може да се докаже. Петров очаква до края на годината да има резултат, свързан с тази задача.

Работи се и по проекта на екоминистерството, като те са пряко свързани от гледна точка на въпроса с глобално затопляне на земята. 

"Учените са разделени на две - едните казват, че има, а вторите, които аз поддържам, е, че няма научно доказателство, че това се дължи на влияние на човешката дейност върху глобално изменение на климатични условия на земята", каза астрономът Никола Петров.

А защо и как се образуват периодично на земята повече или по-малко облаци, които са свързани с валежите, най-вероятно това е постфактум от много космически явления, посочи той и допълни, че има много какво да се прави.

"Дали ще успеем наистина да свържем това само със слънчевата активност, или това се дължи само на допълнителни процеси като мощните изригвания или взаимодействие на прахови частици в Слънчевата система с нашата атмосфера на земята, това тепърва ще бъде разглеждано", каза астрономът. Тук ще се търси и пряката връзка, влиянието на космическото време върху климатичните условия на Земята, в това число и питейната вода, която използваме.

"Все още стои отворен и въпросът откъде е сладката вода на земята и изобщо водата на земята, тъй като има не малко хипотези, но до някаква степен това е отворен въпрос", заключи Петров.

Източник: радио "Пловдив"



Още новини от Регионални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/regionalni/Na-Rozhen-izsledvat-vruzkata-kosmichesko-vreme-gori-globalno-zatoplyane-406149
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.