Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
С 2,7 млн. лв. МУ модернизира библиотечно-информационния си център
Автор: Екип Plovdiv24.bg 14:48 / 20.03.2013Коментари ()1745
©
Бивши и настоящи студенти от
МУ - Пловдив:
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
С проект за 2,7 млн. лева Медицински университет - Пловдив реализира инфраструктурна и технологична модернизация на библиотечно-информационния си център. Това съобщи днес ректорът на висшето училище проф. д-р Стефан Костянев, дмн по време на заключителната пресконференция за упешното приключване на проекта по Договор BG161РО001/1.1-07/2009/011 - "Осигуряване на достъпна и рентабилна инфраструктура на Медицински университет - Пловдив чрез подобряване на енергийната ефективност на сградите и модернизация на Библиотечно-информационния център".

Според проф. Костянев ползата от модернизирането на Библиотечно-информационния център е, че Медицинският университет в Пловдив ще предлага по-качествено образование и библиотечно-информационни услуги за целевите групи в обновена, функционална и достъпна библиотечна среда, в това число и за хора в неравностойно положение.

Проектът бе изпълняван по ОП "Регионално развитие", като стойността му е 2 701 358,57 лв. Близо 2.2 млн. лева от тях са съфинансирани от Европейски фонд за регионално развитие, а 249 249,22 лв. - от държавния бюджет. Собствената инвестиция на МУ - Пловдив е в размер на 186 207,43 лв., обясни проф. Костянев. Проектът стартира през юни 2010 г. и приключва през март 2013 г. За този период са извършени строително-ремонтни дейности в четири библиотеки на БИЦ: Централна библиотека и трите й филиала - в База 1, в Медицински колеж и в Комплекс "Студентски общежития".

Отделно са предприети и енергоефективни мерки в Учебния корпус на Медицински колеж. Над 190 хил. лева ще спести от годишните си разходи за ток и парно Медицинският университет в Пловдив с въведените мерки за енергийна ефективност по проекта за модернизация на сградите на Висшето училище и Библиотечно-информационния център. Разчетите показват икономия от 1 561 209,28 киловатчаса при източника и 984 079,34 киловатчаса при входа на сградата.

Енергоспестяващите мерки са разработени така, че след тяхното прилагане сградата на Медицинския колеж да получи сертификат за възможно най-висок клас на енергопотребление, в зависимост от нейното състояние и година на пускане в експлоатация, заяви Ректорът проф. Костянев.

Една от целите на проекта бе да се осигури достъпна архитектурна среда за обучаващите се студенти, специализанти и докторанти, които са в неравностойно положение. За равен достъп до Централна библиотека и филиалите на БИЦ в Медицински колеж, Комплекс "Студентски общежития" и База 1 са изградени асансьор, платформа и рампи. Освен обособени зони за четене за лица в неравностойно положение, оборудвахме и компютъризирано място за работа на хора със зрителни увреждания, подчерта директорът на БИЦ Мая Урумова.

Инфраструктурната и технологична модернизация на Библиотечно-информационния център позволи достигане на ново равнище на предлаганите библиотечно-информационни услуги, подчерта директорът на БИЦ Мая Урумова. Осъществихме цялостно обновяване на ИТ оборудването, доизградихме мрежовата структура и разширихме достъпа до интернет. Изградихме системи за защита и опазване на библиотечния фонд. Внедрихме RFID технология, (използваща радио-честотна идентификация), с което постигнахме увеличаване на циркулацията, оптимизиране на библиотечното обслужване и опазване на библиотечния фонд. Създадохме студио за дигитализация и надградихме библиотечния софтуер "АБ" с нови функционалности за визуализация на дигитализирани документи. Вече разполагаме със софтуери за отдалечен достъп на оторизирани потребители до електронни ресурси и за управление на цифрови архиви.

Подобряването на образователната инфраструктура на университета ни дава възможност да отговорим на съвременните потребности на студентите и преподавателите в Пловдив, подчерта проф. Костянев. Според него изпълнените проектни дейности допринасят за подобряване на конкурентноспособността на университета и повишават качеството на образователните услуги.

От изпълнените дейности по проекта ще се възползват 4533 български и чуждестранни студенти, които се обучават в Медицински университет - Пловдив в бакалавърски и магистърски програми, както и 104 докторанти. Крайни бенефициенти са нови и завършили медици, специализанти - 688 души, курсисти за получаване на професионална квалификация - 78 души, преподаватели и административен персонал - 1209 души, и външни потребители на библиотеката.



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/S-2-7-mln-lv-MU-modernizira-bibliotechno-informacionniya-si-centur-422563
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.