© Plovdiv24.bg | | Московчани са изкупили за два дни цялото количество български череши, които са доставени в руската столица през миналата седмица. За първи път от 25 години успяваме да изнесем нашата стока без посредници, съобщи Слави Трифонов, председател на Националния съюз на градинарите в България. За експорт се търсят големи количества плодове, за предпочитане е да бъдат от един и същи сорт, като стоката трябва да издържа до 14 дни при хладилни условия, за да се реализира в добър вид. С първите количества са заредени магазините на голяма търговска верига. Макар руските партньори да плащат разсрочено, те са коректни и производителите са доволни от цената, каза още Трифонов. След няколко дни е следващата доставка за най-големия град на Руската федерация.По два лева за килограм се изкупуват плодовете за износ директно от градините. За сравнение стоката за нашия пазар върви по 1,40 лева, а за преработка по левче. По магазините в Москва черешите вървят около пет евро.
През това лято в Русия ще бъдат доставени български дини и капии. Водят се преговори и за износ на наши праскови, разкри Трифонов. В страната обикалят няколко молдовански и украински търговци на плодове, които изкупуват нашата продукция. Макар да плащат в брой, те работят без документи, а има опасност и от измами, предупреждават от бранша.
При нормална работа в рамките на 8 часа един берач обира около 60 кг, а за кило череши се плаща по 35 ст.
"Аз заедно с внука ми, който е 6-и клас, набрахме за един ден 100 кг. Изкарахме 35 лв. Иначе, ако работя сам, мога да набера между 50 - 70 кг", разказва 60-годишният Петър Георгиев от Кюстендил. По неговите думи в момента времето е изключително подходящо за плодовете. Заради високите температури през последните три дни черешите зреят с часове. Вече настъпват късните сортове, което е пикът в кампанията.
Цената на "червеното злато" на изкупвателните пунктове в региона в момента е 90 ст. Очакванията са тя да набъбне до 1,50 лв. , но зависи и от самата реколта и метеорологичните условия. На кюстендилския пазар черешите се предлагат по 2-3 лв. за кг в зависимост от качеството, докато в столицата вървят по 4 лева минимум.
От няколко дни пък в Кюстендил отвори и вторият контролно пропускателен пункт. На място се спират всички преминаващи автомобили.
"Досега не е имало кражби. Не е откраднато и кило от някой масив. Всичко върви нормално", каза и шефът на полицията в Кюстендил Росен Райчев.
Източник: в. "Монитор" |