Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Костадин Кисьов: Иманярите стреляха по нас, докато правехме разкопки
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:57 / 23.03.2005Коментари ()3124
©
Информацията, че уникалните тракийски находки са били крити, която тези дни се появи в някои медии, не е вярна. Бойното снаряжение, което открихме край Калояново, наистина не е показвано на национално ниво и не е било в самостоятелна експозиция. То обаче участва в обща изложба на тракийски предмети през 2003 г. в Пловдив. Това съобщава директорът на Аархеологическия музей ст.н.с. д-р Костадин Кисьов в интервю за в-к "Стандарт". Той допълва, че днес под усилена жандармерийска охрана за София заминават около 100 експоната. Сред тях, "освен находката от Ненчовата могила, са и няколко златни нагръдника, огърлици от Арабаджийската могила, бронзови съдове, сребърни сервизи и части от колекции златни накити от 1-2 в. пр. Хр., открити в гробниците на Филипопол."
Става дума за части от бойно снаряжение на тракийски воин, живял през V век пр. Хр., обясни д-р Кисьов. Находката няма аналог в нито един от големите европейски музеи. Това още повече засилва интереса на иманярите към нея. Търсачите на ценни антики още не могат да се примирят, че им я измъкнахме изпод носа, спомня си преживения екшън Кисьов. Съкровището било извадено от т. нар. Ненчова могила край село Калояново. Разкопките започнали по спешност през 2001 г. Получихме сигнал, че в землището се копае, и веднага известихме РДВР. Заедно с полицаите отидохме на мястото, където заварихме два джипа с около десетина души и багер. След като ги разгонихме, започнахме разкопките, разказва Кисьов. Вместо за месец, разкопахме могилата за няколко дни, защото въпреки охраната, иманярите продължаваха да се въртят и дебнат наоколо, обясни музейният шеф. Наглостта им стигнала дотам, че през нощта се качвали по околните могили и стреляли с автомати, за да изплашат археолозите и да ги принудят да си тръгнат. Предметите били извадени отново в присъствието на полицията. Престъпниците видели и това, но не посмели да се приближат. След това в продължение на месеци посещавали редовно музея с надеждата да видят експонатите в изложбената зала. Те обаче бяха около година на реставрация, а след това ги съхранявахме в трезора на музея по простата причина, че нямаме достатъчно голяма зала, за да ги държим в постоянна експозиция, обясни Кисьов. Сред предметите от Ненчовата могила има четири униката. Най-значимият от тях без съмнение е най-големият открит досега тракийски нагръдник от 24-каратово злато. Той тежи 250 г. На него са изобразени свещените животни на одрисите - лъв и елен, заедно с древногръцкото божество Горгона. Вторият уникат е броня със златна апликация, също изобразяваща Горгона. Колекцията съдържа и сребърен киликс - плосък съд, на който е инкрустирано златно изображение на Белерофон, древногръцки митичен герой. Четвъртият уникат е златен пръстен с планински кристал с изваяно изображение на боец. Предметите са били притежание на знатен тракийски воин от династията Скитодокос, който вероятно е загинал в бой на 22-годишна възраст. Колекцията е малка като брой предмети, но те наистина са сензационни като историческа стойност, твърдят експертите. Става въпрос за златни атрибути от V век пр. Хр. Те са около два века по-стари от съкровищата, открити миналото лято в могилите край Казанлък. В Националния исторически музей ще бъдат изложени и други съкровища на одриските владетели, които се съхраняват в Пловдив. Те са общо 150 и са открити по време на разкопки в могилите край Дуванлий, Сърнегор, Васил Левски и Опълченец.
На територията на Пловдивска област всяка година имаме по 30-40 регистрирани случая на иманярски набези, споделя д-р Кисьов. Сигурно още толкова са тези, които не са заловени. Не можем да се преборим с тях, защото имаме нужда от финансиране на археологическите разкопки, а такова от страна на Министерството на културата няма. Много се надявам да получим подкрепа поне за разкопките на Одриското царство край карловското село Васил Левски. Там има находки от V в. пр. н. е. и вчера започнахме работа по тяхното разкриване.
Сега имаме покана и от Япония нашият музей да гостува в Токио с уникати от времето на траките. Имаме готовност това да стане по време на ЕКСПО 2005, съобщава още Костадин Кисьов.


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Kostadin-Kisyov-Imanyarite-strelyaha-po-nas-dokato-pravehme-razkopki-5400
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.