© Plovdiv24.bg | | Държавата ще се опита да се раздели с дяловете си в 16 непублични компании чрез Българската фондова борса (БФБ). За целта Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) организира централизиран публичен търг за продажба на акции. Началната дата на търговото предлагане е 19 октомври, а крайната - 29 октомври. Минималните приходи, които могат да бъдат постигнати на търга, надхвърлят 10 млн. лв.Дружества на тезгяха
Възможност придобиване на мажоритарен дял (над 51% от капитала - бел. авт.) предлага само едно дружество - "ВМТ Орбита". Търгът е за приватизация на 98.7% от туристическата агенция, или близо 180 хил. акции с номинална стойност 1 лв. АПСК обаче иска да продаде книжата на цена от поне 2.6 лв. за брой, с което да набере над 823 хил. лв. от партидата.
АПСК цели приватизация и на малко под 42% от капитала на производителя на химически синтетични и изкуствени вещества "Хентш". За продажба са обявени близо 418 хил. акции с номинална и продажна цена от 1 лв. Друг голям брой ценни книжа, предложени за закупуване от частни инвеститори, са тези в "Мизия - 2000" АД. Държавата ще опита да се раздели с дела си от 38% от капитала на дружество, като предлага 10 хил. акции с номинал 50 лв. при продажна цена в размер на 45.2 лв. В останалите дружества, за които АПСК ще събира предложения за приватизация, държавният дял е под 1/3 от капитала, а в 4 от тях - дори под 1%.
Химерната приватизация
През февруари АПСК утвърди плана за работата си през тази година. Сред основните цели на агенцията беше приватизирането на 30 дружества и осъществяването на следприватизационен контрол върху изпълнението на приватизационните договори за продажбата на други 50 дружества. Приоритетни за продажба бяха 6 дружества, сред които "БФБ - София", "БДЖ - Товарни превози" и "Международен панаир - Пловдив", в които държавата има мажоритарен дял.
Нищо една от тези цели все още не е изпълнена, с което годината вероятно ще стане втората поредна на практика без приходи от приватизация. За първите 8 месеца АПСК успя да продаде държавни активи за едва 3.2 млн. лв. Целта на агенцията в началото на годината беше набирането на повече от 147 млн. лв.
В реализираните до момента малко над 3 млн. лв. обаче влизат и наложените глоби, имуществени санкции и неустойки, свързани с приватизационния процес, както и паричните постъпления от присъдени в полза на АПСК юрисконсултски възнаграждения, задържаните като санкция депозити за несключени договори и др. За 2014 г. държавата успя да събере от приватизация приходи в размер на 3 млн. лв. Други 14 млн. лв. пък бяха събрани от глоби.
Източник: в.Капитал |