Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Банкоматите у нас не са добре защитени
Автор: Екип Plovdiv24.bg 13:19 / 11.11.2017Коментари ()4256
© Plovdiv24.bg
Макар и зрелищни, атаките срещу банкомати у нас са на практика престъпление без пострадали - машините и парите в тях са застраховани, а извършителите се съдят като за обикновена кражба с взлом. Това трябва да се промени с по-строги наказания и по-сериозни мерки за защита на устройствата, смятат експертът по охрана и сигурност Здравко Дерелиев и членът на комисията по сигурност в НС Маноил Манев (ГЕРБ), който има сериозен стаж в полицията.

Депутатът посочи, че в момента за взломиран банкомат се дават до 6 години затвор. "Това не е достатъчно, използването на тези средства като газовите бутилки го прави по-опасно престъпление", коментира той и призна, че няма как да се проследи пътят на парите.

Дерелиев изрази мнение, че различни престъпни групи пробват този тип деяния и при успех подобряват методите си. "Банкоматът не е един ламаринен шкаф. Той има вградена каса. В групата има разбивач на каси и това прави високопрофесионална работата. Взривяването е само един от етапите, работата по касовото устройство е по-сериозната част", заяви на свой ред Манев.

В Германия и Холандия е имало ръст на тези престъпления преди години, като след това има известно затихване. Манев допълни, че атаките срещу банкомати в тези две страни в момента се извършват предимно от чужденци, които не са запознати с взетите от властите мерки, след които разбиването не води до никакъв резултат.

Сред вариантите за защита са шокови, сеизмични и вибрационни датчици, механизми за унищожаване на парите. Здравко Дерелиев отбеляза, че при свързване на АТМ устройствата с видеонаблюдение в реално време рискът от кражби намалява значително.

"Банките трябва да вземат мерки да си охраняват банкоматите както трябва. Това, че са застраховани, не означава нищо", категоричен беше Маноил Манев. С нови законови промени ще се въведат минимални изисквания за сигурността на устройствата.

От началото на годината до началото на този месец в страната са станали 18 обира на банкомати - в Бобошево, Бургас, Дупница и Самоков, но най-много са в София.

Трагикомичен се оказа случая от 10 юли, в който трима маскирани обирджии задигнаха машината от сградата на кметството и полицията в село Катунци, но не успяха да вземат парите. Те влачили банкомата с бус над 2 километра, но той пада в дере по пътя. А шофьор на камион с дърва помогна на полицаите да изтеглят банкомата.

През септември крадци отново влачиха откраднат банкомат, този път - в Дупница.

Според разследващите посегателствата се случват между 3 и 4 сутринта, като неуспешните опити са повече от успешните. Въпреки това, само от началото на годината откраднатите от банкомати пари са над половин милион.

А сега на мода излиза методът с взривяване на банкомат с бутилки със сгъстен въздух. По-малко са случаите на изтръгване и задигане на целия банкомат.

В четвъртък обирджии взривиха банкомат в Сапарева баня, но избягаха от блокадата на полицаите. Красимир Йорданов, Кирил Микев и Тодор Богданов от Перник са пуснати за национално издирване, но втори ден от тях няма следа.

По време на акцията в града беше арестуван само един мъж - 34-годишният Г. Динев. Останалите все още се издирват.

Източник: bTV



Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Bankomatite-u-nas-ne-sa-dobre-zashtiteni-757939
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.