Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
ЮНЕСКО бави 2 години парите за Стария Пловдив
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:27 / 09.08.2005Коментари ()1157
©
Вече втора година Пловдив напразно чака обещаните близо 8 000 от ЮНЕСКО за реставрация и консервация на 7 възрожденски къщи в Стария град, пише вестник ''Сега''. Въпреки подписаната през 2003 г. спогодба след много обаждания и молби до момента е пристигнал само един транш от 000.
Парите са били преведени едва в началото на тази година, каза пред "Сега" директорът на общинския институт "Старинен Пловдив" Теодора Стойкова. За ускоряването на проекта очевидно не е помогнало и това, че зетят на премиера в оставка Симеон Сакскобургготски - Китин Муньос, е посланик на добра воля в световната организация.
Спогодбата за парите от Японския попечителски фонд беше подписана на 27 август 2003 г. от генералния директор на ЮНЕСКО Коичиро Мацуура и външния министър Соломон Паси. На тежката церемония присъстваха премиерът Симеон Сакскобургготски, министърът на културата Божидар Абрашев и посланикът на добра воля Китин Муньос. Няколко пъти изрично бе изтъкнато, че Муньос има съществена роля за осигуряването на парите, а за проекта настоявал лично Симеон, който е дългогодишен приятел с Мацуура.

Целият договорен с ЮНЕСКО грант бе 9 738. От тях бе предвидено в община Пловдив да дойдат 7 724. 7 000 трябваше да отидат при българо-японската работна група към комитета ИКОМОС, а останалите 115 014 бяха за разходи на ЮНЕСКО по проекта, каза преди дни в Пловдив проф. Акира Ишии, президент на ИКОМОС в Япония. Отделно българската страна трябва да осигури още 0 000. По думите на пловдивски общинари тази сума е отпусната от местния бюджет.
С помощта от световната организация трябваше да се реставрират 7 паметника на културата в окаяно състояние - къщите "Клианти", "Хиндлиян", "Стамболян", "Недкович", "Георгиади", "Ниханян" и архитектурният ансамбъл "Баятовата" и "Бакаловата" къщи. Част от тях са полуразрушени, други са пропукани, трети са обект за набези и кражби. Последните реставрационни работи там са от 60-те години на миналия век. Работата трябваше да започне в края на 2003 г., но първият транш от 000 дойде едва в началото на тази година.

Общинари разкриха пред "Сега", че многократно са търсили контакти с ЮНЕСКО защо се бавят парите. Оттам отговаряли, че са преместили офиса си от Париж във Венеция, после сменили отговорничката си в България, а новодошлата казала, че предишната й колежка не й е предала нищо. Последният представител на ЮНЕСКО у нас Сениша Сесум пък наскоро се оженил. Парите за българо-японската работна група от ИКОМОС също не са преведени, каза пред "Сега" проф. Ишии.
Междувременно с конкурс бяха избрани екипи, които да изготвят проектите за реставрация и консервация на седемте къщи, паметници на културата в Стария Пловдив. Проектирането е в ход, но пари няма, обясниха архитекти.


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/YuNESKO-bavi-2-godini-parite-za-Stariya-Plovdiv-9289
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.