С огромно мнозинство пловдивските общински съветници одобриха няколко предложения на градската администрация за облекчаване на дребния и среден бизнес в Пловдив, който бе сериозно засегнат от извънредното положение заради коронавируса, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Отсрочва се до 20 ноември 2020 г. плащането на дължимите за периода от 1 април до 31 май 2020 г. годишни такси за издадените разрешения за ползване на имот общинска собственост за рекламна дейност чрез поставяне на рекламно информационен елемент. За този период няма да бъдат начислявани лихви за забавено плащане. Това предложение беше прието с пълно единодушие от присъстващите 44 съветници.
С 36 "за“, нула против и само 1 "въздържал се“ беше одобрено и ползвателите на място общинска собственост с издадени разрешения да се освободят от плащане на такса за периода от 13 май до 31 август 2020 г. включително.
Наемателите на общински нежилищни имоти няма да плащат наем за времето от 13 март до 31 август, ако не са развивали никаква дейност. Ресторанти, заведения и кафе сладкарници, които са работили обаче, ще плащат половината от дължимия месечен наем за същия период. Последното предложение всъщност е уточнение и допълнение на Решение №76, взето с Протокол № 6 от 09.04.2020 г. на Общински съвет-Пловдив. Повторното влизане в зала се наложи, заради липсата на краен срок в предишното решение. Групата на БСП поиска равнопоставеност на всички заведения и отпадане наема и за онези, които са извършвали дейност. Зам.-кметът Илия Кирчев обаче обясни, че ако ОбС не приеме решението, тези обекти ще трябва да плащат пълен наем. В крайна сметка 40 съветници подкрепиха предложението на администрацията, нито един не се обяви против, само 4 се въздържаха.
По предложение на групите на "Съюз за Пловдив“ и "Кауза Пловдив“ с пълно единодушие от 45 гласа беше подкрепено отпадането на наемите за обекти в училищата в Пловдив за срок от 6 март до 14 септември. Според Евелин Парасков, администрацията е трябвало да делегира представителна власт на директорите да свършат тази работа. "Търговците нямат достъп до обектите. Нямат приходи и нямат възможност да изпълняват функциите си" - каза той. Съветникът даде за пример училищната лавка в ЕГ "Иван Вазов", чийто месечен наем е над 2500 лв.