© бТВ | "Станахме по-тревожни по време на пандемията. Агресията и насилието обаче не са резултат от тази криза, а са резултат от провал на социализацията. Винаги коренът е в семейството“, коментира пред бТВ социалният антрополог Харалан Александров случаят във видинската ромска махала, при окйто младеж е отвлечен, заплашен с оръжие и бит.
"Агресивните млади мъже израстват в семейства с провалени родители или отсъстващи бащи. Там, където авторитетите са провалени и няма удържащата функция на бащата, момчетата подивяват, защото трябва да наложат лидерството си. Децата започват да се насилват. Тръгват да утвърждават лидерството си по най-примитивния начин“, каза още той.
Експертът изтъкна, че опитите ни да запазим патриархалното семейство са неуспешни и сред българите има много разделени семейства.
"Истината е, че семейството не е в отлична форма, все повече родители живеят разделени и все повече майки си гледат децата сами. Тогава е важна ролята на социалните работници. Една силно подценена професия и много важна, която се появява там, където природните механизми, а именно семейното възпитание, не са сработили добре“, каза още Александров. |