Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Любимата психоложка на футболната общност у нас с коментар за националите
Автор: Екип Plovdiv24.bg 13:55 / 08.09.2020Коментари ()8716
©
Лилия Стефанова е доказана футболна психоложка. Тя работи с отбора на "Локомотив" (Пд), а след това бе поканена и в националния тим под ръководството на предишния селекционер Краси Балъков. Терапевтката коментира каква е причината "лъвовете" да допускат гол дълбоко в добавеното време вече втори пореден мач пред "България днес".

- Г-це Стефанова, каква е причината националите по футбол в два поредни мача да допускат голове в последната минута?

- Според различни теории в психологията, когато се успокоим, защитните ни механизми като бдителност и контрол намаляват, което е и предпоставка да допуснем грешка или да бъдем негативно изненадани. Всъщност точно това видяхме и в последните мачове на националния отбор по футбол. Погледнато от чисто биохимичната призма на изучаване на процесите в мозъка, когато нивото на адреналин и кортизол рязко спадне, човек се чувства изморен и разконцентриран. Съвсем естествено те увличат и други невротрансмитери, които повлияват негативно поведението на играчите.

- Слаба психика ли е това от страна на футболистите?

- Не! Категорично не бих казала, че е слаба психиката, тъй като и професионално съм имала възможност да работя с някои от футболистите. Бих казала, че те имат редица силни качества и са стабилни психически. Според мен умората и малкото оставащо време повлияха на играта им. Тази илюзорна сигурност, че всичко е решено, всъщност им изигра лоша шега. В човешкия мозък съществува архаичен механизъм, който се нарича "борба или бягство" и в момента, в който се отпуснем, поведението от борба бързо преминава в оттегляне и води до по-ниска резултатност.

- Как да преодолеят тази слабост?

- Има редица когнитивно-поведенчески техники, които биха могли да се използват. Най-важното е да разберем причината, поради която се променя поведението им. Това винаги е мисъл, която минава през съзнанието им автоматично. При терапевтична работа тази мисъл се преработва и респективно се постигат по-високи резултати. Нужно или не за някои, истината е, че психологията е необходима и в тази професионална сфера. Пренебрегването й само може да спъва работния процес на националния ни отбор по футбол.

- През октомври ни очаква решителен мач с Унгария, който е с огромна стойност за класиране на европейското първенство. Има ли възможност дотогава да се преодолеят тези и други психологически слабости?

- Разбира се, че има. Винаги може да се работи психологически с отбора и да се следва една добре разписана терапевтична схема. Единственият преломен момент тук е да се стигне до осъзнатост колко важна е психиката в играта. Докато битуват схващания, че психолозите са ненужни, няма да има и прогрес. Всеки успех идва или когато достигнем до по-високо ниво на осъзнатост, или когато излезем от зоната си на комфорт. Може би времето за разчупване на закостенелите разбирания във футбола е дошло и всички се нуждаем от положителна промяна в спорта.


Още по темата: общо новини по темата: 3169
15.05.2023 »
17.05.2022 »
01.04.2022 »
31.03.2022 »
31.03.2022 »
31.03.2022 »
предишна страница [ 1/529 ] следващата страница

Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Lyubimata-psiholozhka-na-futbolnata-obshtnost-u-nas-s-komentar-za-nacionalite-998830
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.