Днес, 29 юни, е патронният празник на Локомотив Пловдив! Когато в началото на ХХ век българските футболни клубове полагали основите си, всеки от тях избирал (наред с цветовете, знамето) и свой празник. Той бил свързан с патрона на клуба – Стефан Караджа, Петър Парчевич, Васил Левски – или с някой от големите християнски празници – Гергьовден, Димитровден.
Когато на 26 юли 1926г. деятелите от Караджа и Атлетик скрепили своя съюз, основавайки Пловдивски Спортклуб, те определили Петровден за патронен празник.
Въведена била и традиция да се играе нарочен мач, посветен на патронния празник. През 1936г. например била поканена Славия София – първенец на столицата и няколко месеца по-късно държавен първенец. В този приятелски мач белите отстъпили на пловдивския първенец с 0:1.
След 1944г. традицията да се отбелязва патронния празник била посечена. В пълна степен това важало за клубовете, избрали някой деня на някой християнски светец.
Така се случило и при Пловдивски Спортклуб – наред със смяната на имената и различните "реорганизации", клубът бил принуден да престане да отбелязва Петровден.
Ето как днешният празник бе отбелязан от Фенклуб Локомотив Пловдив:Днес е Петровден – празникът на нашия клуб, който бил тържествено честван в годините до 1945-та. Поздравявайки всички от черно-бялата общност, отправяме поглед към миналото, но по много неочакван начин.
Тази историческа "разходка“ ще започне от съвсем скоро, за да се върне отново в днешния ден.
Преди няколко седмици, Клубът на привържениците на Локомотив, в партньорство с пивоварница "Каменица“, промотира фенската бира "Истинските майни“. Припомняме днес това, защото всъщност Петровден е своеобразен празник и за… "Каменица“. Както е известно, бирата носи своето име от тепето Каменица. А "Каменица“ е превод от гръцкото "петрос“ – камък, скала, и затова тепето е наричано още Петрица, Петреница. Именно на неговото място през 1882 г. е построена пивоварната.
Още през 1880 г. обаче създателите на пивоварната - Рудолф Фрик и Фридрих Сулцер направили малка работилница за бира в подножието на Джамбаз тепе край Понеделник пазар. Това е кварталът "Тепе алтъ“, а той е именно мястото, където на 25 юли 1926 г. започнал живота си нашият клуб.
Тази бе втората причина да отбелязваме клубния празник по начин, свързан с "Каменица“. Третата отпраща към железничарската линия в летописа на клуба. Това е така, защото създателите на "Каменица“ били свързани с железниците: Рудолф Фрик бил машинен техник в пловдивското железопътно депо, а Фридрих Сулцер – локомотивен машинист.
Най-сетне, има и четвърта историческа причина да обвържем днешния клубен празник с "Каменица“ – и тя е най-изненадващата, но и най-впечатляваща.
Както е известно, създател на три от клубните емблеми, включително настоящата (през 1959 г.) е пловдивският художник Христо Николов – привърженик на нашия клуб и негов член още от 30-те години. Той бил човек с голям талант във визуалните изкуства - пионер във въвеждането на неоновата реклама в България, автор на художествени филмови плакати. Най-сетне, Христо Николов бил автор и на
търговски (запазени) марки. А една от тях е на бирата "Каменица“, която той създал през 1967 г. и която била ползвана за много години напред.
Имайки предвид всичко разказано дотук, исторически правомерно е да отбележим днешния празник с наздравица от "Истинските майни“ – за здравето на всички от общността и добруването на нашия клуб!
И последна отпратка към миналото: на 16 май 1900 г. "Пловдивски ек“ известил гражданството, че "г-да Фрик и Сулцер успяха тази година, като усъвършенстваха системата на произвеждението, да приготвят бяло и черно пиво, щото да не е по-долно от иностранните пивоварници.“
121 години по-късно по своеобразен начин подновяваме тази традиция на "черно-бялото“ пиво.
Наздраве и честит празник!
Да пребъде Локомотив Пловдив!