ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Украински бежанци се оплакват от жестока експлоатация в Полша
Автор: Екип Plovdiv24.bg 21:17 / 20.05.2022Коментари (0)5402
© БГНЕС
Украинските бежанци продължават да намират работа в Полша, въпреки съкращенията на заплатите поради високата конкуренция.

Според упълномощения от правителството по въпросите на бежанците от Украйна Павел Шефернакер, 100 000 работоспособни украинци са получили работа в Полша и това е един на всеки четири от тези, които са получили PESEL (идентификационен номер, който дава право на работа в Полша според специален закон, приет за бежанците).

Разбрахме какви работни места получават украинците в Полша и колко получават, пише украинският сайт "Страна".

Сервитьори и сортировачи

По-голямата част от бежанците все още избират големите градове, въпреки че най-голямо търсене на работници има в провинциите.

"В големите градове е много трудно да се намери жилище и дори работа, особено с деца. Полша вече се пръска по шевовете. Ако искате да напуснете, изберете или малки градове в Полша или други страни", споделя Людмила Покорская от Киев.

Едно от популярните работни места за тези, които говорят полски, са сервитьори, бармани, кухненски работници в ресторанти и кафенета.

Във Варшава цените са 15-20 злоти на час плюс бакшиши. За тази работа се изисква познаване на полски език, а в някои заведения - и английски.

"Получаваме около 1000 долара на месец. Наехме апартамент с приятел и се настанихме с отстъпка като украинци", казва Ирина Сех от Лвов.

Друга популярна работа е сортирането

"Спешно набираме работници на 60 км от Варшава (работа през цялата година) за сортиране на ябълки, круши, цитрусови плодове. Може да има брачни двойки, мъже и жени. Заплата 14 злоти на час на ръка. Работата е 10 -12 ч. Неделя е почивен ден. Настаняването е безплатно, има добри условия с удобства", пише в една от стотиците подобни обяви в социалните мрежи.

Вярно, често при пристигането се оказва, че "удобствата“ са 10-20 души в стая в къща, която прилича на плевня, трябва да спиш почти на дъските и те хранят със сандвич със супа.

Трябва да се отбележи, че някои полски предприятия, свързани с руския пазар, са сериозно засегнати от санкциите срещу Русия (и ответните санкции от Руската федерация). На първо място, това се отнася до индустрията. И има съкращения на персонала. Уволняват преди всичко чужденци. Това са украинците.

В същото време на полския пазар на труда сега силно липсва мъжка работна сила - строители, представители на работнически професии.

"Повечето от отворените работни места за чужденци в Полша са насочени главно към мъже. Например, една полска компания се опитва да намери мъже, които да работят в овощни градини близо до Варшава с възможност за живот на базата, с нетна заплата от около 5 хил. злоти. "Преди войната почти целият им персонал беше от Украйна. Следователно, сега те също биха искали да осигурят работа на украинци. Те не искат да наемат жени, защото това е тежка работа,  казва директорът на агенцията за заетост в Лвов в чужбина Елена Миц, цитирана от Блиц.

Украинци се набират активно за сезонна работа - бране на репички, краставици-домати, ягоди, следвани от череши, касис, боровинки, малини.

Според ръководителя на полската национална асоциация на производителите на плодове и зеленчуци Витолд Богути, по време на пиковия сезон полските фермери се нуждаят от около сто хиляди работници и най-вече украинци. Самите поляци отиват в Германия, където плащат повече.

В същото време на сезонните работници бяха намалени заплатите - това беше преди пандемията, а сега намаляването на ставките се обяснява с притока на работници. Те плащат около 3-3,5 PLN за кошница, а не 4-5 PLN, както преди, жилищата са безплатни. При събирането на репички средната заплата е от 700 до 2 хиляди злоти на седмица. 

Самите украински работници наричат ​​жътвата в Полша робски труд и се оплакват, че дори на бежанците не се предоставят никакви услуги.

"Брането на ягоди е лесно на пръв поглед. Това е доста изтощителна работа, от 5-6 сутринта до късно вечерта. В продължение на 12-14 часа, постоянно на колене, слънцето пече. Кървят ми коленете, боли ме гърбът. Например брането на малини е по-лесно и плащат повече за него. Ако имаш слаб гръб или коленни стави изобщо няма да можеш да работиш. Неприятности се случват: собственикът отхвърля част от плодовете и се случва събраните кошници да бъдат откраднати и предадени на други берачи“, сподели Ирина Погребняк от Ивано-Франковск пред "Страна".

"Заплатата понякога се забавя, понякога се плаща по 50-100-200. С жилищата по принцип е бъркотия, платихме 450 злоти, но няма условия, душът тече, мивките текат. Когато тръгнахме координаторът ни каза че ще ни платят до два дни, чакахме заплата, в резултат ни казаха, че ще ни дадат заплата както всички иначе - на 20-ти После забавиха заплатите. Не ни доплатиха по 400 злоти на всеки. Когато попитахме къде са останалите пари, те казаха, че не знаят“, каза пред "Страна“  Мария Слободян, която работи в опаковъчен завод.

"Те обещават много, докато работиш. Но работиш усилено, в рибна фабрика, в студ и влага. Докато работиш, ти плащат да не бягаш. Когато си тръгнеш, не дават последната ти заплата. Схемата е много разпространена сега в Полша“, оплаква се друга бежанка Оксана Билинская.

Специалистите съветват бежанците, които са били излъгани или неправомерно глобени, да се оплакват в инспекцията по труда.


Още по темата: общо новини по темата: 4480
20.11.2024 »
20.11.2024 »
10.10.2024 »
04.10.2024 »
25.09.2024 »
21.09.2024 »
предишна страница [ 1/747 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Международни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Хороскоп за деня
Прокуратура и МВР влязоха в офисите на Васил Божков
Откриват нови детски градини в Пловдив
БК Локомотив Пловдив
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: