© NOVA | | Светът гледа към Париж, но харесва ли това, което вижда? След откриването на Олимпийските игри, което предизвика бурни дебати, участието на две боксьорки в Олимпиадата повдигна въпроса за честността в спорта. Оказва се, че алжирската боксьорка Иман Халиф е участвала в турнири и в България и то само преди няколко месеца. Играла е спаринги с българската боксьорка Джоана Нуамеруе, а финалът, по нейни думи, е бил предизвестен. Ексклузивно с нашето момиче боксьор разговаря Юлиян Стоянов.
Джоана Нуеамеруе е една от най-забележителните български боксьори. Тя е българка и се гордее с нигерийските си корени. След като не се класира за Олимпиадата продължава с интензивните тренировки в Лас Вегас. В началото на февруари участва в турнир с националния отбор на Алжир. А, неин съперник на ринга в "Дианабад", се оказва Иман Халиф.
"Изведнъж идва и с усмивка казва "Ей, сега ще те смачкам, защото аз съм мъж. Но за другите съм жена. Сега ще разбереш моята мъжка сила". Това е отвратително. Мъжката сила не може да се сравни с женската сила при бойните спортове. Нека да направим разлика с другите спортове. Тук се удряме и нараняваме. Един мъж, ако те удари може да те приключи", споделя Нуамеруе пред NOVA.
Как протече играта с нея?
- Играеше с усмивка и се плезеше. Държеше се нагло. Играх с него цяла седмица. Мисля, че изиграхме 3-4 спаринга. Имам запис на всичко. Мога да потвърдя, че това за мен е мъж. Мъжка сила. Мъжка техника, всичко. И тя даже се учуди, че и аз връщам на ударите.
Имаше ли контузии след това?
- Специално тя не ме е наранила. Но, понеже аз знам, че съм стабилна и здрава, аз съм мъжко момиче, поемам много удари и знам как да издържа. Но другите момичета не са толкова силни.
Алжир не е сред най-толерантните страни. Съотборничките на Иман как се държаха с нея? Разкажи ни за атмосферата извън ринга.
- Нейните съотборнички дойдоха при мен и ми казаха "Иман не е мъж. Тя е жена и просто живее високо в планината. Тя е жена, просто има висок тестостерон. Треньорът ми каза "За мен това е мъж. Не знаем защо се състезава в женската категория".
МОК казва, че по паспорт Халиф е жена. А, на теста за Европейското казват, че има мъжки хромозоми. Къде е истината?
- Значи за Олимпиадата изведнъж става жена, а на другите състезания е мъж. Ужас, ужас.
Олимпийските игри са за справедливост и приобщаване. Това обаче справедливо ли е?
-Това не го знаех. Това за мен не е нормално. Нали затова има мъже, има и жени. Ако ще е така да направят федерация за трансджендъри - мъже, които искат да бъдат жени или жени, които искат да бъдат мъже.
С тези коментари сега могат да те нарекат хомофоб, трансфоб, ксенофоб.
- Всеки може да играе каквото си иска. Аз лично играх с нея или него спаринг. Как хората ще ме обиждат за нещо, което не е редно? Аз не видях някой да е съгласен с това. |