Всeки град в България е раждал знаменити поколения футболисти. Играчи, които пълнеха преди години стадионите независимо от името на съперника и мястото в класирането. Всеки знае къде са сега старите ни любимци Стоичков, Сираков, Димитър Пенев, Христо Бонев, Божил Колев или Александър Шаламанов. "7 дни спорт" ще се опита да покаже в няколко поредни броя къде изчезнаха техните съотборници, за които не се пише и говори в медиите.
Поредицата започва с Ботев (Пловдив). Великият клуб даде на България стотици големи футболисти, за които като че ли забравихме.
Мнозина помнят железния защитник на Ботев - Запрян Раков. Здравенякът от Маноле игра в националния тим, бе част от звездния отбор на жълто-черните от 80-те години. Панчо имаше завидно спортно дълголетие. Остави следа и в Спартак, и в Марица. След като окачи обувките на пирона, бранителят стана един от най-близките хора на бизнесмена Георги Гергов, който държи куп големи хотели и столичния ЦУМ. Раков е един от шефовете на големия аквапарк в пловдивския "Санкт Петербург". Панчо и баща му отговарят и за снабдяването на лъскавите
ресторанти на хотела, извисяващ своите 21 етажа в пловдивския квартал "Кършияка".
Раков е далеч от професионалния футбол. Ветеранът, който има само с екипа на Ботев 359 мача в "А" група, отказа наскоро да бъде делегат на футболни мачове в елита. Той е далеч и от треньорската професия, въпреки че притежава лиценз. Раков обаче не пропуска мач с ветераните на Ботев въпреки многобройните си ангажименти с бизнеса. Бранителят е несменяем титуляр в селекцията на треньора Иван Занев.
Сериозен бизнес върти и бившият халф на Ботев Митко Аргиров. Техничарят е
търговски представител на 7 български фирми за обувки. Сред тях са пловдивските "Флавия" и "Гарант", "Кредо" - Ямбол, "Нота бене" - Пещера, и "Неди
стил" - Добрич. Аргиров, който има над 300 мача и 103 гола в елитната дивизия на България, върти с успех
търговия на чепици в Северна България. Въпреки че е дипломиран историк от Великотърновския университет, Митко се справя повече от перфектно при договарянията, твърдят неговите партньори.
С обувки се занимават и някогашните халфове на Канарчетата Иван и Гено Добревски. Близнаците са представители в България на световноизвестната португалска марка "Мурати". Гено и Иван имат
магазини за скъпи обувки в София и в Пловдив. Бизнес контактите си двамата братя завързаха, докато ритаха в Португалия с екипа на Пасош Ферейра. И двамата са се пооткъснали от футбола. След 5-годишна пауза Иван дебютира в отбора на ветераните на Ботев. Гено все още не е записал мач за "старците". Връзката му с футбола е 12-годишният му син Валентин, който играе за детския тим на Левски.
Миналият и през ЦСКА бивш национал Димитър Младенов се занимава с отглеждане и изкупуване на грозде в селата на юг от Пловдив. Ексзащитникът върти още магазин за хранителни стоки и заведение в родното си село Белащица. Младенов също се беше пооткъснал от футбола, но от 1 година води с успех настоящия лидер в югоизточната "В" група Брестник.
Доста нестандартен, но печеливш бизнес има бившият десен бек на Ботев Благой Блангев. Страшилището за родните нападатели от 80-те години изкупува и продава стъклен амбалаж в Пловдив.
Благо и Георги Георгиев - Гецата преди няколко години пробваха да завъртят склад за хранителни стоки на Търговиите на Брезовско шосе. Двамата наблягаха най-вече на месните продукти, сиренето и кашкавала. Това беше в годините, когато екснационалът Георги Георгиев беше президент на Марица. Търговията обаче не се оказа силната страна на някогашните съотборници в Ботев. Складът бе затворен, а Гецата емигрира във Франция
Георгиев си има собствена къща в Мюлуз. Техничарят, минал през ЦСКА, тренира детски отбори в града, където играеха с Боби Михайлов по време на Световното първенство в САЩ през 1994 г.
Един от най-проспериращите икономисти в Пловдив е бившият вратар на Ботев Кирил Пейчев. Той е инспектор в НОИ. Пейчев е един от най-интелигентните и разбиращи работата си счетоводители, твърдят хората от бранша. Кирил Пейчев пази вратата на Ботев в историческия мач за КНК срещу Барселона. На 30.09.1981 г. пред рекорден брой зрители на тогавашния стадион "Девети септември" в Пловдив Канарчетата удрят с 1:0 каталунците с гол на Георги Славков - Бенкса.
Друг вратар на Канарчетата - Милан Каратанчев, работи като пожарникар.
Честта на интелигентите брани и някогашният защитник на жълто-черните Красимир Стоянов. Той е един от най-търсените и оправни адвокати в Пловдив. Стоянов рядко пропуска мач на живо под тепетата. След като завърши икономика, защитникът Владимир Тилев започна работа в полицията. Човекът, който опазваше Георги Иванов - Гонзо в най-силните му години, е офицер в БОП. След като окачи обувките на пирона, халфът Митко Орманов се хвърли в строителния бизнес. Бащата на техничаря има строителна фирма. Халфът Спас Колев, познат ни най-вече от Марица, но и от Ботев пък търгува с въглища.
Друг от славния тим, прегазил Барселона на Удо Латек, е защитникът Румен Юруков - Пики. Човекът, развенчал Кини и Шустер, върти волана по пловдивските улици. Юруков е шофьор на такси.
Късмета си в чужбина след 1989 г. потърсиха няколко играчи, носили жълто-черния екип. В Англия се подвизава от доста години защитникът Румен Димитров. Той работи като дърводелец на Острова, където този занаят е отлично заплатен. В Кралството няколко години се подвизаваше и голмайсторът Борис Хвойнев. От 2 години Борето живее в Балтимор (САЩ). Хвойнев разнася пици и тренира детски отбори в школата на Стефан Драганов - Чоната.
Комшия в Балтимор им е бившият младежки национал, известният ортопед и хирург д-р Звездомир Замфиров. Емиграцията избра и миналият през Локо и Ботев Васко Колев. Талантът зачезна в Канада, даже и приятелите му в Пловдив не знаят с какво точно се занимава отвъд Океана. В Париж живее Митко Хаджиев. Край Сена той тренира детски отбори, вече има нужния лиценз и езикови познания.
Бившият вратар Петър Къртев от доста време е в ЮАР. Той върти собствено фитнес студио. Информацията е на "7 дни спорт".