Тракия е един от трите ни водещи отбора в таекуондо-то заедно с Фалкън (Благоевград) и АВС (София) в може би най-успешният не-олимпийски спорт на България. Пловдивският клуб съществува от 1990 г. под различни наименования, като носи името Тракия от 1992 г. От 1998 г. председател на клуба е бившият национал и носител на пети дан Костадин Димитров. Той е и генерален секретар на българската федерация и международен рефер, като през 2009 г. бе определен за съдия -1 на Европа. През 1993 г. пловдивчанинът Стоян Стоянов носи първия медал на клуба и на България въобще в таекуондо-то от голямо първенство - бронз от световното за юноши в Москва. През 1998 г. Цветана Караджова става европейска шампионка на силов тест. Първите години на новото хилядолетие са свързани с успехите на Димитър Лесов - балкански, три пъти европейски вицешампион и световен вицешампион. На европейското през 2004 г. в София пък Валентина Йочкова грабва титлата на форма, а Лесов и Ботьо Колев са медалисти. През 2006 на сцената излиза Любина Спасова, която става първа на силов тест на световното при девойките.
На същия шампионат Георги Петров е трети на спаринг при юношите. Впоследствие Любина е три пъти европейска шампионка при жените, втора и трета на световни първенства. На завършилото европейско в Естония Тракия отново доказа позициите си на водещ клуб в страната - европейска титла на Мирела Чилингирова при девойките и второ място на асеновградчанката Станимира Петрова на форма при жените. На шампионата България се утвърди като втора сила в Европа с 9-те си златни медала. Русия има 12 първи места, но участва с около 115 състезатели общо, докато броят на нашите не надвишава 50. Интересното е, че треньор на националния отбор е кореецът Ким Унг Чоу. Той има осми дан и е вицепрезидент на световната федерация. Живее в София, но често идва и в Пловдив.
В момента в Тракия тренират общо стотина човека на възраст от 5 до 40 г., като двайсетина от тях са в различните национални гарнитури. Те се готвят под ръководството на шестима треньори. Най-големият куриоз е, че клубът, донесъл толкова много медали на Пловдив и на България, се помещава при мизерни условия.
Покривът на залата плаче за ремонт, в момента по тавана има опънати найлони, които да спират течовете. Има нужда и от нова дограма. За пръв път тази зима тренировъчният процес не беше прекъснат, след като закупихме три климатика и успяхме да поддържаме от 12 до 15 градуса. Иначе спираше през ноември и се подновяваше през март заради ниските температури и липса на отопление в залата, което създава предпоставки за травми. Няма и отлив на желаещите да тренират, споделя Костадин Димитров. Общината е обещала да подхване ремонт до три - четири месеца, допълва той. Иначе от 5 септември предстои световното в Корея, а поредното доказателство, че България е една от водещите сили в таекуон-дото, е фактът, че София ще бъде домакин на европейското догодина и световното през 2013 г.
Източник: в. "Марица"
|