Каквито стадионите, такъв и футболът
Един от по-известните български храмове на футбола, член на клуба на мъртвите стадиони, се намира в града под тепетата - "9 септември", сега ст. "Пловдив". На него повече от 40 години пловдивските Ботев, Локомотив и Спартак играха своите паметни дербита и посрещаха софийските ЦСКА, Левски и всички големи клубове на Европа през 60-те до 90-те години. После стадионът беше построен наново и стана един от малкото в България без трибуни върху насипана пръст и на европейско ниво. Дори бяха вдигнати огромни мачти за осветление, лампите бяха доставени от Унгария, но така и не бяха монтирани през последните двайсет години. Стадионът имаше една от най-модерните в Европа лекоатлетическа писта, но от бомбичките и дъждовете успешно беше унищожена. Преди десетина години около стадион "Пловдив" се разшумя, когато Камата поиска да го вземе на концесия. След цялата вестникарска дандания митичният стадион беше оставен като египетска пирамида в ръцете на вечността.
Друг митичен пловдивски стадион е "Христо Ботев" край Бирената фабрика в квартал Каменица. Половината стадион е без седалки, а най-баровските трибуни са балконите на съседните блокове, откъдето гледката е панорамна и безплатна. В ерата на "брокерите" на едната трибуна беше пробита дупка, която после стана тунел. Тунелът води към една горичка, в която е скътана малка съблекалня и баня за гостуващия тим. Стадионът има оригинално осветление, приличащо на стълбове за улични лампи
То е проектирано за тенис корт, но пригодено за футболно игрище, стига зрителите да имат по-добро зрение и да не страдат от кокоша слепота. Стадион "Христо Ботев" има най-старото светлинно табло в Европа с крушки от 100 вата, но половината винаги са изгорели и често на таблото се изписват йероглифи вместо цифри.
Стадион "Марица" в революционния квартал Кършияка е известен като инкубатор за футболни таланти. До стадиона тихо тече река Марица и често отнася падналите в нея топки. Над източната трибуна в Кършияка минава бавно електричката за Карлово и легендата разказва, че веднъж бившият национал от Марица Сашо Александров - Кривия ритнал по-силно топката и уцелил един любопитен пътник през отворените прозорци на вагона.
В борческия пловдивски квартал "Кючук Париж" се намира стадионът на Спартак, кръстен на футболната легенда Тодор Диев. Преди години брокерите монтираха железни основи за нови трибуни на мястото на дървените, но стадионът си остана само с основите. За радост на пътниците в градския транспорт се откри гледка от игрището към близкия булевард. За стадиона на Локомотив в парка Лаута е писано много. Феновете на нашето Юве го наричат галено "Лаутън парк". Забележителното е, че в годината, когато Локо стана шампион, като поличба на съдбата цялата южна трибуна на "Лаутън парк" рухна, за щастие без жертви. Е, ние във Филибето не сме съвсем като Лондон, но както виждате, и ние имаме лакърдии за разказване и стадиони за показване. Информацията е на "7 дни спорт".