© Plovdiv24.bg | | Както вече ви съобщихме, в началото на месец март велоклуб "Крива спица" започна на практика работата по превръщането в реалност на една тяхна мечта - "Велопарк Пловдив". До този момент на хората от клуба бяха необходими повече от две години за подготовка (планиране, структуриране на проекта, набавяне на административни разрешения...)."Велопарк Пловдив" ще бъде първия парк в България, базиран на опита и най-добрите практики, преминали изпитанието на времето и доказали се като дългосрочни и устойчиви проекти зад Атлантика и в други държави, където колоезденето е един от най-популярните спортове и начини за отдих. Паркът ще включва множество съоръжения за най-разнообразен тип за карачи с различни умения - от съвсем начинаещи, до всеки, който желае да подобри карането си, да експериментира нови техники и да усвои преминаването през по-леки и по-трудни препятствия - неща, които след това ще са безкрайно полезни в истинската Планина.
От велоклуб "Крива спица", ядрото на който са жители на Пловдив, обясняват на шега идеята за създаването на парка по следния начин: открай време Пловдив е известен като "Градът на седемте тепета", а те всъщност са по-малко. Едно от тях е разбито в началото на 20 век за добив на павета, а други три са се слели в така нареченото Трихълмие (Trimontium) или "Стария град", така че се възприемат като едно. Затова членовете на клуба, като отговорни граждани, са решили да възвърнат блясъка на пловдивския герб, на който има седем хълма, опасани от река, като "добавят" липсващите в непосредствена близост до р. Марица. Новите хълмове ще бъдат "стартови хълмове", от които ще започват всички приключения във "Велопарк Пловдив".
Като оставим настрана шегата, нещата са напълно сериозни. Теренът за Велопарка е с площ 4 декара и е предоставен от Община Пловдив, район "Западен". Предвидени са десетки спeциализирани съоръжения за развиване уменията на планинските колоездачи. За да се добие представа за мащаба на съоръжението, според проектите на мястото се очаква да бъдат изсипани и обработени около 1000 куб.м. пръст, което прави над 130 камиона.
Съоръженията във "Велопарк Пловдив" ще са наистина много и разнообразни, а най-хубавото е, че достъпът до тях ще е напълно свободен и неограничен, при това с 4-годишен ангажимент велоклубът да поддържа и обновява всичко, което вече е направено.
Проектът е подпомогнат финансово от Фондация "Работилница за граждански инициативи", а "Крива спица" ще вложи собствени средства, отделно от десетките часове труд, които членовете на клуба вече са положили и тепърва ще продължат да отделят. Всяка помощ за изграждането на велопарка ще е добре дошла за велоклуба, понеже те са се заели да правят всичко със собствени средства, а искат да се получи нещо истинско. На този етап най-полезна би била подкрепа от пловдивски строителни фирми, които имат излишна чиста и хубава пръст, която могат след изкопните си работи да предоставят безвъзмездно на клуба, като вместо да я депонират извън града, я предоставят на пловдивските колоездачи по напълно законен начин.
Амбицията на клуба е ясна - за няколко месеца, до началото на лятото, да превърне една буренясала поляна в най-големия и разнообразен MTB Skills Park в България, който да стане любимо място не само за пловдивските любители на планинското колоездене, а и уникално съоръжение за България. |