По време на надпреварата участниците трябваше да изминат точно 500 метра на гребен ергометър за най-кратко време. Първите трима във всяка възрастова група бяха отличени с медали и предметни награди - топки, раници и блузки. "Когато става най-трудно, не трябва да се отказваш, напротив, трябва да вложиш двойни усилия", категоричен бе 13-годишен участник, класирал се на второ място във възрастовата си категория. Победители при най-малките станаха - Вики Динкова от дом "Рада Киркович" и Константин Козбунаров от СУ "Васил Левски". Във втората възрастова категория - първенци са Сара Сандова от СУ "Васил Левски" и Илия Попински, също от СУ "Васил Левски". При седмокласниците победители са Десислава Георгиева от СОУ "Цар Симеон Велики" и Гаро Хазарях от СОУ "Патриарх Евтимий". Първенците при участниците спортисти са Десислава Шапилова от СУ "Васил Левски" и Цецо Богданов от Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия.
"За някои деца това състезание е първата крачка към истинското гребане на вода. Не случайно в последните три години Община Пловдив ежегодно заделя значителни средства за развитие на спорта, в това число и за детските спортни школи, и за създаденото през 2009 г. проектоолимпийско (предолимпийско) звено, в което са включени талантливи деца с добри резултати в спорта и, за да могат да се развиват и подобряват резултатите си, се занимават професионално с тях", заяви зам.-кметът Титюков. "Целта на всички тези дейности е добрата подготовка за олимпиадите през 2012 и 2016 г., за да представят и прославят достойно Пловдив и България", отбеляза той. "Спортът не е само тренировки и състезания, той е стремеж и жажда за успех, спортът учи на дисциплина, той възпитава и калява, затова тренирайте усърдно и давайте винаги най-доброто от себе си, за да жънете успехи", пожела на състезателите зам-кметът.
"Инициативата се провежда за трета поредна година и всеки път стартираме от Пловдив", обяви председателят на българската спортна федерация за деца, лишени от родителска грижа Анатоли Илиев." Целта на състезанието е чрез спорта да обединим и интегрираме децата, лишени от родителска грижа. Това е и най-добрият начин да покажем на тези деца, че не са по-различни от останалите си връстници", увери той. "Освен чрез предметни награди, опитваме да стимулираме отличилите се децата с прием в спортни специалности и по този начин им предоставяме възможност за бъдеща реализация", съобщи Илиев и допълни, че на 18 април ще проведен Национална регата по гребане в Бургас, на 19 - във Варна, на 21 - в София, на 28 - в Русе и през май в Стара Загора.
Организатори на Националната ученическа регата на гребен ергометър са Българска спортна федерация за деца, лишени от родителска грижа и пловдивските федерации по гребане. Мероприятието е включено в националната кампания на Министерството на физическото възпитание и спорта "Аз обичам спорта" по повод 17 май - Ден на българския спорт.
|