© | | Днес в Пловдив тържествено ще се отпразнува 95-ата годишнина от създаването на най-стария футболен клуб в България-Ботев (Пд). Хронологично рожденият ден на Ботев е 12 март. Но сухите цифри, а купите в музея са нищо без емоцията. Само истинските фенове на "жълто-черният" клуб знаят какво означава марката "Ботев", а именно страст и слава.
Клубът е създаден през 1912 година от граждани на Пловдив. Тринадесет години по-късно е и първият международен мач срещу турския гранд Фенербахче (Истанбул). Първата си титла Ботев печели през 1929 година в София срещу Левски на финала на държавното първенство, побеждавайки с 1:0, противно на всички предварителни прогнози.
През 1961 година е построен стадион "Христо Ботев", който и до днес е домът на "жълто-черните". Само година по-късно "канарчетата" печелят националната купа. В този тим Ботев играе едни от най-славните легенди на клуба - Динко Дерменджиев, Виден Апостолов, Георги Попов-Тумби. През сезон 1966/67 за треньор е привлечен Васил Спасов-Валяка. Той залага на контраатакуващ стил и след люта битка със Славия и Левски Ботев за втори път става шампион на България. В Европа пък пловдивският тим е постигал победи над имена като Барселона и Байерн(Мюнхен).
За статистиката това са най-важните факти. Всеки милеещ за Ботев фен обаче много по-добре знае кои са стълбовете на "жълто-черната" религия, история и традиция. Не е важно само да си присъствал физически на великите победи на Ботев. Много по-съществено е да си част от този велик клуб, да си го приел в сърцето сиНе е достатъчно само да помниш великите имена от миналото на най-стария футболен клуб в България, трябва да милееш до гроб за него.
В случая с Ботев (Пд) обаче победите и трофеите нямат чак толкова голямо значение, в смисъл, че не са необходими. И без тях "канарчетата" си остават една от най-автентичните футболни институции в България. Институция, успяла да премине през всевъзможните изпитания на времето и съдбата, без да се изпразни от съдържанието, предопределено от основателите й.
Картината на днешния ден може би не е най-подходящият фон за празник. Потенциалът на отбора в сегашния му вид със сигурност не може да задоволи тези, който са гледали как ЦСКА и Левски пълзят край Бирената фабрика през 60-те и 70-те години.
Силата наистина е преходна, но любовта е вечна и тя отново може да раздуха пламъка на славата. А това е гаранция, че Ботев ще го има и утре, защото, както казват хората от трибуните, "Без Ботев няма България".
Източник: в. "Меридиан мач" |