Лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа" се срещнаха с председателя на ОбС Илко Илиев, заради предложението бившия профсъюзен дом "Стефан Кираджиев"да носи името на Борис Христов, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
"Поканих д-р Татяна Миран и Атанас Кръстев на заседанието ни утре, за да ги чуем. Аргументите им са сериозни", категоричен беше съветник №1 на Пловдив.
На брифинга, проведен в сградата на ОбС, председателите на регионалните структури на КНСБ и КТ "Подкрепа" д-р Татяна Миран и Атанас Кръстев заявиха отрицателното си мнение за преименуването на бившия Синдикален дом "Стефан Кираджиев" в "Борис Христов".
Припомняме, че кметът Славчо Атанасов внесе предложение в ОбС Градският дом на културата и бивш Синдикален дом да носи името на Борис Христов. "В приемната на обществения посредник Юлия Юрдекова е постъпило предложение от известния пловдивски скулптор Цвятко Сиромашки за именуването на Градския дом на културата на Борис Христов. Борис Христов е роден в Пловдив и е един от най-великите оперни изпълнители на 20 век", посочва в началото на предложението си кметът.
"Още миналата седмица се чух със синдикалните лидери и разбрах за несъгласието им с преименуването. Но се радвам за срещата днес, тъй като убеден съм - трябва да се чуят всички гледни точки", допълни още Илко Илиев. Той не скри, че първоначално идеята домът да бъде наименуван на оперния певец и пловдивчанин Борис Христов му е харесала, но след срещата със синдикалистите е видял и много разум в техните доводи.
Председателят на ОбС покани на заседанието представителите на КНСБ и КТ "Подкрепа" и обяви, че ще предложи на съветниците да им се даде думата.
"Домът Стефан Кираджиев" е емблематична сграда за Пловдив - хората я познават така. В никакъв случай не искаме да противопоставяме двамата заслужили българи. Ние отдаваме дължимото и на оперния певец Борис Христов, има си начини и възможности той също да бъде почетен. Но не така", заяви д-р Татяна Миран. Тя аргументира несъгласието така:
"Строежът на Синдикалния дом започва през 1946 г., той е граден с труда на работниците, част от средствата са дадени от профсъюзите. За приноса на Стефан Кираджиев може да се говори много, но аз ще спомена само няколко неща - той е синдикалният деец, който изравнява труда на жените с труда на мъжете, както и изравнява заплащането при жените и мъжете, осигурява 8-часов работен ден за всички българи и ред още придобивки за трудещите се хора".
"Смятаме, че ще убедим общинските съветници така, че да не се случи една историческа несправедливост", каза пък Атанас Кръстев.
Стана ясно, че по време на разговорите е изникнала идеята домът да продължи да носи името на Стефан Кираджиев и след приключване на реконструкцията, а новата оперна зала в него да бъде кръстена на Борис Христов.
Енциклопедия България - БАН -том 3-1982 год.Стефан Иванов Кираджиев-роден Бургас 1892 год.-деец на БКП и на рев. профсъюзно движение.През 1898 год. след смъртта на бащата семейството се преселва в Пловдив.К. завършва Плов. мъжка гимназия.Член на БРСДП/т.с. / от 1912 .Като студент в Юрид. ф-т на Соф. ут-т / завършва го семестриално през 1914 / се включва в раб. движение.През 1914-16 е учител в Пловдивско.Постъпва на работа в БНБ в Пловдив и под въздействието на В. Коларов се включва активно в синдикалното движение.По време на 1 свет .война 1914-18 организира борбите на пловд.тютюноработници.Под негово ръководство те извоюват значителни успехи по време на стачките през юни-юли 1919 и авг.-септ. 1922.Секр. на Тютюноработ.съюз с център в Пловдив/1919-23 / и през 1919-20 е редактор на в. " Тютюноработник " /1908-25 , с прекъсвания /:сътрудничи и на " Работнически вестник " /1897-1939,с прекъсвания /.През ноем.1922 е делегат на тържествата за Окт. революция в Москва.Участва в подготовката на Септ.антифаш.въстание 1923.На 23 септ.е арестуван и на другия ден убит зверски на шосето за с. Коматево /дн. към Пловдив /.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.