Прочетете обширното интервю с Титюков, взето от репортера на
Plovdiv24.bg
Г-н Титюков, за стадиона се заговори много активно, след като изпратихте писмо до премиера Бойко Борисов на 22.12.2010г.
Припомнете ни, какво точно писахте на министър-председателят?
Поисках, стадион "Пловдив" да се довърши и да се превърне в национален, за което правителството да инвестира около 20 милиона лева. Мотивите ми за това са, че евентуалното изграждане на втори национален стадион в столицата, би струвало много повече - от порядъка на 120-150 милиона лева и то за 40 000 места. Освен това, изтъкнах и тезата, че с това би се прекратило изкуственото струпване на институции и обекти с обществена значимост в София.
В писмото си до Бойко Борисов съм посочил и предимствата на съоръжението, а именно, че край стадион "Пловдив" има изградена удобна инфраструктура - паркинги, тренировъчни игрища, дублиращ стадион, тенис кортове, Гребна база, близостта на Летище Пловдив, както и фактът, че климатът в града е доста по-благоприятен за спортни събития на открито, отколкото в столицата.
Като зам.-кмет по спорта вие би трябвало да знаете цялата истина за стадиона. Каква е тя?
Истината е, че темата за стадион "Пловдив" винаги е стояла на дневен ред, въпреки че инвестицията е огромна и непосилна за Общината, а не както някои хора, които никога не са стъпвали на подобно спортно съоръжение, да твърдят друго.
Не случайно, още в първите месеци от мандата, на 24.04.2008г., с решение №71, Протокол №9, ОбС Пловдив е взел решение да даде стадиона на концесия.
Г-н Титюков, какво се случи по-нататък?
По една или друга причина, икономическите условия в България се промениха и явно концесионера няма възможност да направи това, което е обещал за стадиона. Поради тази причина, винаги сме търсили алтернативни варианти.
Явно темата за стадиона ви е присърце. Какво направихте вие лично, като зам.-кмет по спорта на Пловдив?
Боли ме много за стадиона и затова съм направил всичко, което е необходимо и зависи от мен. Ходил съм неколкократно при много големи и богати фирми и съм водил преговори с тях да инвестират 12 млн.лв., за колкото твърдеше арх. Вальо Маринов, че са необходими за довършването на съоръжението и например да се казва: Алианц Арена и т.н.
Освен това съм водил на оглед на Колодрума и на Стадиона, представителите в Пловдив на световно известната германска фирма "Sport five" със седалище в Швейцария. Те са специализирани в набиране на "кръстници" на такива обекти, но явно в момента няма голям инвеститорски интерес към такива обекти.
Г-н Титюков, за финал на нашият разговор, кажете, доволен ли сте от срещата на стадиона с премиерът Бойко Борисов и как виждате по-нататък съдбата на емблематичното за Пловдив и цяла България спортно съоръжение?
Не само съм доволен, а направо съм щастлив от тази среща. На стадион "Пловдив" дойдоха освен министър-председателят, също така и финансовият министър
Симеон Дянков, както и министърът на регионалното развитие и благоустройството
Росен Плевнелиев. И докато за този стадион образно казано "нямаше светлина в тунела", сега вече има няколко варианта: концесионера се активизира, има кандидат- инвеститори испанци, които са добре дошли и вариант държавата да даде пари.