© Plovdiv24.bg | | Изминалата 2011г. беше успешна като цяло за реконструкцията на емблематичните археологически паметници в града. Наред с изяло ремонтирания Античен театър, започна и рехабилитацията на Римския стадион. Партньори на проекта са Областна администрация Пловдив, Община Пловдив, Асоциация културен туризъм и Норвежкия директорат за културно наследство. Творческите ръководители на проекта са проф. арх.Тодор Кръстев и арх. Румяна Пройкова. Сроковете за реализация са до 30.04.2012 г.Планираната продължителност на заложените дейности по проекта е 24 месеца. Ще бъдат извършени археологическо проучване и изследване. Разработката обхваща и строителни и консервационни дейности, свързани със стадиона. В подземното пространство има възможност за разгръщане на комплекс, включващ мултимедия, информационен център и търговска зона. Предвидено е развитие на медийна информационна система в стадиона. Заложен е и образователен обмен с норвежките партньори и студенти. Замислена е и кампания, с която да се мотивира бизнесът да подкрепя бъдещи подобни начинания и да се формира обществена ангажираност. Част от проекта е и разработването на програма за публичност и управление.
На 10.05 2011г. областният управител тогава Иван Тотев заедно със зам.-кмета Александър Долев направиха първата копка за реконструкцията на Римския стадион. Двамата политици на Пловдив си стиснаха ръцете в знак на успешно бъдещо сътрудничество по реализацията на проекта. за целта всички търговци от джумаята бяха преместени на площада пред Централна поща.
"С реализацията на този мащабен проект един от най-уникалните археологически обекти не само в България, но и в света, ще оживее и ще се превърне в туристическа атракция", коментира още Тотев. Той беше категоричен, че работата по реконструкцията на Римския стадион върви в поставените срокове, а грубите дейности по обекта трябва да приключат в края на тази година.
Поради строителните дейности общинските съветници на Пловдив решиха паметника на Филип Македноски да бъде преместен пред сградата на ОбС. На 12.11.2011г. монументът беше демонтиран от Главната и прибран на специално съхранение. Междувременно вече като градоначалник Тотев е възложил на кмета на район "Централен" да подготви документацията и строителните разрешителни за поставянето на паметника пред сградата на Общинския съвет. Веднага след като документите бъдат готови, паметникът ще бъде монтиран там.
На 05.12.2011г. започна изграждането на вградени в земята знаци, които ще показват автентичния вход на Античния стадион. Те са разположени от двете страни на Главната, срещу бар "Каменица".
"В самата настилка на Главната ще бъде показано къде точно се е намирала колонадата, която е маркирала началото на Римския стадион. Нищо няма да бъде издигано на по-високо ниво, а в самата настилка ще бъдат вкопани знаци, показващи, че именно тук е било началото на Римския стадион. Подобен знак ще има и на отсрещната страна, обясниха тогава от Областна администрация специално за Plovdiv24.bg.
Припомняме още, че във връзка с реконструкцията на емблематичното за Пловдив място, Тотев беше казал преди време, че вероятността града ни да има подземен музей, както например гр. Краков в Полша, е напълно реалистична.
"Можем да направим подземен музей и да свържем няколко културни паметника с подземни връзки", допълни той, но уточни, че все още е твърде рано да се говори за този проект. В настоящия момент проектът за реконструкцията на Римския стадион не визира изграждането на такъв музей под Главната улица на Пловдив, защото съществуват обективни препятствия, свързани с многото дейности там, както и със съществуващите на мястото колектори. Кметът поясни, че все още не се знае колко икономически изгодно е тъкмо там да бъде ситуиран въпросния музей, но въпреки това беше категоричен, че трябва да се работи в тази насока. |