135 лв. на мач за линейка с лекар?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:26 / 21.03.2012
1174
Какво ще се случи по китните стадио­ни в "А" група, ако недай Боже, ня­кой футболист бъ­де покосен от ин­фаркт и колабира по време на мач като Фабрис Муамба?

Трудно е да се гарантира, че ще бъде спасен. Но е на­пълно възможно - ако клубът домакин е ангажирал реани-мобил със специално обо­рудване като вакуумна и кислородна инсталация, електрокардиограф, дефибрилатор, респиратор, инфузионни помпи и т.н. Две­ста лева на мач струва осигуряването на такъв реани-мобил. За жалост не на всички двубои се вика толко­ва добре екипирана линей­ка.

Задължително е домаки­нът да ангажира санитарен транспорт, за който се прави заявка в съответно здравно заведение 3 дни преди мач. Заявеният автомобил обаче може да бъде и обикновена линейка, за която се плаща 65 лв. на мач. Наличието на медицинска сестра качва цената с 20 лв. А екип от сестра, лекар и линейка из­лиза общо 135 лева. Те мо­гат да окажат първа помощ според възможностите си и оборудването, а при по-теж­ки случаи да осигурят бърз транспорт до близка болни­ца.

Ръководителите на здрав­ното заведение, което пое­ма медицинското обслужва­не на мачовете, съгласуват с организаторите броя на де­журните лекари и екипи. На мачове от евротурнирите у нас често се викат по два автомобила за спешна по­мощ, за да не остава стадио­нът без такъв, ако се наложи единият да транспортира пострадал до болницата.

Собствениците на стадио­ните оборудват лекарски ка­бинет, който се ползва от де­журните медицински лица. Но изискванията към каби­нета са да разполага само с основно оборудване като манипулационна масичка, скалпел, пинсети, ножици, усторазтворител, езикодържател и други, както и с определен набор лекарства, препарати и превързочни материали.

Дежурният лекар или ръ­ководителят на назначения екип трябва да получи преди мач заверени медицински прегледи на всички футбо­листи, записани в тимовия лист. Въпросните прегледи се правят 3 дни преди мач в здравен диспансер или от пекар с лицензиран меди­цински кабинет. Целта е да не се допускат до участие играчи с риск за здравослов­ното им състояние.

Извън тези редовни пре­гледи е задължително фут­болистите да минават един обстоен профилактичен ме­дицински тест веднъж в годината. Само с такава за­верка те имат редовни пас­порти за участие в мачове.

Според наредбата на БфС при неявяване на на­значеното медицинско лице функциите му се поемат от присъстващ на футболната среща правоспособен ле­кар или фелдшер, а при нео­бходимост и от лекаря на от­бора домакин.

Главният съдия преглеж­да документацията по меди­цинското осигуряване на мача, преди да даде начал­ния сигнал. Назначеният ле­кар трябва да присъства и на техническата конференция с представители на двата от­бора, където се уточняват планове за действие при евентуални инциденти и възникване на спешни слу­чаи. По документи лекарят дори трябва да направи оглед на стадиона за сани­тарно-хигиенното му съ­стояние и да алармират при нарушения рефера и организаторите за отстраняването им. Тук изниква въпро­сът на какви санитарно-хигиенни изисквания отговар­ят някои стадиони в професионалния ни футбол... И отговорът за съжаление не е "здрав".


Източник: "Труд"


Виж коментарите (0)
Мачовете по ТВ! Пълна програма на всички мачове на живо по телевизиите.
Свали на своя телефон: Android или iOS!
Още спортни:
Вчера: 19
Днес: 20


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).