Зоналният съвет на Пловдив даде девет препоръки

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
15:00 / 17.12.2007
728
Председателят на Зоналния съвет на БФС в Пловдив Димитър Енчев сподели своя опит и даде девет препоръки, чрез които може да се подобри нивото на обучение на децата.

„Всички помним количеството и качеството на футболистите в националните ни гарнитури. В момента се опасявам, че почти няма играчи, които да предложим на националните селекционери. По наше решение ще влезем в професионалните клубове и школите и да анализираме причините за тази ситуация. Нашите проверки установиха, че специално треньорите в юношеския футбол нямат абсолютно никакво самочувствие заради ниското им възнаграждение.

Липсата на пари убива и тяхната мотивация за работа. На някои места се е стигнало до там, че треньори взимат пари от всяко дете, за да могат да работят. Има и случаи когато един треньор води по 70 деца. Друг проблем е и ниската квалификация на треньорите. Дори тези които имат умения и знания за работа нямат желание да свършат каквото и да било. Това се дължи до голяма степен и на слабия контрол, който упражняват ръководствата на клубовете върху детско-юношеските школи", започна Енчев.

Той разкри какво е направено в Пловдив за решаването на проблема: „Принудихме се да съставим комисия от специалисти. За голямо съжаление се оказа, че нямаме играчи, които да предложим на националните гарнитури. Вина имат не само треньорите. Всички знаем, какво е състоянието на базите. Няма съблекални и терени за игра. Да не говорим за Ботев. Всички знаете, в какво плачевно състояние е стадиона.

Опитахме се да променим това. Две години работехме с кметовете на много населени места и убедихме доста от тях да заделят пари и за футбола. Мога да спомена Карлово и Асеновград, където са заделени средства от общинските бюджети за ремонт на базите. Създават ни пречки президентите на клубовете, някои от тях не пускат играчите си в сборните отбори и националните гарнитури, защото се опасяват, че някои може да им ги открадне".

Препоръки:

1.Създаване на зонални и областни комисии за ДЮШ, които да провеждат политиката на БФС, на местно ниво

2.Треньорски съвет, от професионални треньори, които да помогнат в селекцията на младите играчи

3.Контрол върху школите на професионалните клубове.

4.Въвеждане на критерии, които играчите да покрият, за да играят в националните гарнитури.

5.Смъкване на възрастовата граница, в която децата да започват тренировки.

6.Възстановяване на спорта в училищата.

7.Създаване на повече спортни училища.

8.Трябва да се реорганизират първенствата на юношите, 12-13 отбора не са достатъчни, за да стане едно младо момче футболист.

9.Да се върнат поне 50% от изискванията по време на комунизма.

Информацията е на Топспорт.



Виж коментарите (0)
Мачовете по ТВ! Пълна програма на всички мачове на живо по телевизиите.
Свали на своя телефон: Android или iOS!
Още спортни:
Вчера: 19
Днес: 0


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).