© Plovdiv24.bg | | Във връзка с началото на пролетния полусезон в професионалния футбол Българският футболен съюз проведе семинар с изпълнителните директори на клубовете от "А" и "Б" група. Бяха обсъдени условията, при които предстои да се доиграе сезон 2012/2013. Въпреки скромното присъствие на ръководни представители от клубовете в Сливен, от страна на БФС на срещата бяха членът на Изпълнителния комитет Емил Костадинов, зам.-изпълнителният директор Тервел Златев, директорът на "Първенства и турнири" Антон Попов, шефът на Направление "Спортно-техническо" Неделчо Михайлов, Офицерът по почтеността Димитър Христов и бившият международен съдия и лектор на ФИФА и УЕФА Стефан Орманджиев.Изпълнителните директори на клубовете бяха информирани да съдействат на служебните лица по време на мачовете за недопускане на прояви на расизъм, дискриминация, политическа пропаганда, както и за новите изисквания относно използването на пиротехника по стадионите.
"Нека да работим заедно за политика на нулева толерантност към дискриминацията и расизма във футбола ни. Българският футболен съюз няма никакво желание да глобява клубове, особено в тази икономическа криза, нито пък да ги лишава от точки заради непристойно поведение на публиката. Българският футболен съюз настоява клубовете да намерят работещ модел за взаимодействие със своите фен клубове и да работят превантивно срещу инциденти, тъй като ние като федерация нямаме избор освен да бъдем безкомпромисни", обясни в своето изложение Стефан Орманджиев.
Той детайлно анализира процедурата, която са длъжни да спазват през пролетния полусезон делегати, съдии и съдийски наблюдатели, когато на стадиона се появят расистки, дискримининативни или политически лозунги и плакати. Орманджиев подчерта важността на Системата за публични обръщения, която трябва да функционира на всеки стадион, както и ролята на говорителя, чиято задача е да предупреждава официално публиката по нареждане на делегата на Българския футболен съюз. В крайна сметка при прояви на расизъм и дискриминация може да се стигне дори до прекратяване на срещата и глоба за клуба от 37 500 лв., както е записано в Дисциплинарния правилник на БФС.
"Никой от нас, особено Българския футболен съюз, не би искал да се стига до там. Затова трябва да си свършим работата по стадионите", завърши изложението си пред клубовете Стефан Орманджиев, който в Сливен инструктира също делегати, съдии и съдийски наблюдатели. От Офицера по почтеността Димитър Христов клубовете и служебните лица получиха информация и за непосредствените стъпки, които трябва да предприемат при съмнения за феърплея в определен мач, както и за мерките, които Българският футболен съюз заедно с институциите взема, за да продължи ефективно да ограничава грозното явление (б.р. - визира се "черното тото", за което толкова много се тръби напоследък).
Още от съобщението на БФС:
В заключение Българският футболен съюз би искал да се обърне към всички професионални клубове и техните привърженици с молбата да спазват добрия тон и принципите на феърплея в мачовете от предстоящия сезон в професионалния футбол. Като институцията, която организира и администрира футболните първенства в България, Българският футболен съюз прави и невъзможното, за да помогне на клубовете в трудните икономически времена за всички. Надяваме се клубовете да се възползват по-пълноценно от огромния обем информация, която им се предоставя от федерацията с идеята организирането и провеждането на мачовете да се превърне в наистина професионален и гладък процес. Футболните привърженици, без значение на клубните си предпочитания, също винаги са добре дошли при нас с всякакви въпроси и информация, която би помогнала за подобряване на организацията на мачовете. Дано тази пролет приятните и положителни емоции в любимата игра надделеят. |