© Plovdiv24.bg | | УЕФА се самосезира от интервю на Димитър Димитров-Херо в края на миналия сезон, в което тогавашният треньор на Черноморец говори за нагласени мачове в първенството ни, пише вестник Труд.Европейската централа поиска подробен доклад и разпит на Херо, за да каже той с факти или да аргументира изреченото в публичното пространство.
БФС поема случая и се обърна към бившия офицер от ГДБОП Марио Костурков, който има богат опит от борба с нелегални залагания и футболни съмнителни дейности. Той участва активно и в разследването на Казанската афера с футболисти на Левски, когато измамник се представи за футболен агент и завлече клуба с немалка сума.
Костурков ще си съдейства с човека, който отговаря за противодействието на корупцията във футбола ни - Димитър Христов. Именно до офицера по почтеността в БФС е пратен сигналът от УЕФА. Веднага след запитването от Нион хората от футболния съюз са уведомили Херо, че думите му са предизвикали интерес и трябва да бъде разпитан.
Димитров ще се яви за разговори с началниците във футболния съюз и с топ полицая в следващите дни. Ако потвърди обвиненията си и ги подкрепи с факти, УЕФА може да се заинтересува още по-детайлно. Но опитът в нищене на съмнения около нагласени мачове у нас показва, че едва ли ще се стигне до следващ етап от разследване.
Само за миналата година УЕФА препрати двайсетина сигнала за съмнителни активности в залаганията около мачове у нас. Всички те отидоха към полицията и прокуратурата, но нито един не бе потвърден.
Херо на няколко пъти хвърляше "стрели" в края на сезона, в който неговият Черноморец отпадна от "А" група. Треньорът атакува съперници във втората половина на елитната ни лига, обвинявайки ги в задкулисни игри. Разбира се, димът у нас във футбола често остава, без да видим огън. След края на сезона Димитров напусна Бургас и е на нова работа - спортно-технически директор на Ботев (Пловдив).
В същото време ФИФА предупреди, че мачове от световното са потенциална мишена на организациите, които печелят милиарди от манипулиране. Шефът по сигурността на световната централа Ралф Мушке (на снимката) заяви: "Всеки има своето минало - играчите, отборите, треньорите и реферите. Знаем, че имаше нагласени мачове в последните контроли преди миналото световно. Не очакваме хората, които искат да уредят мач, да отидат в Бразилия и да почукат на вратите на отборите в хотелите им. Но имаме информация, че вече са влезли в контакт със съдии и играчи. Не мога да назова кои отбори гледаме най-внимателно. Групата на Англия е една от най-малко рисковите в това отношение (там са още Италия, Уругвай и Коста Рика - б.р.). "
Мушке разкри, че двата вида залози, които ще са най-атакуеми, са броят на голове в мач (под и над 2,5 - обикновено), както и хендикап - отборът фаворит да бие с определена разлика. На всеки стадион в Бразилия ще има офицер от отдела за борба с корупцията във футбола на Интерпол и експерт от ФИФА. Те ще са снабдени и с модерна техника за идентифициране чрез безжичните интернет връзки на големи активности от залози в стадиона - не е изключено нагласящите мачовете да са дори на трибуните.
Източник: вестник Труд |