© 24 часа | Трето денонощиe Белозем е под вода. Над 100 къщи и дворове са превърнати в езера. Това се дължи не токлова на прелели реки и язовири, а на големите подпочвени води.
"Не е спряло да вали. Земята е подгизнала, водата извира буквално в приземните етажи и в избите на хората", разтревожен е кметът Иван Тачев.
В дворовете с оранжерии плуват патици, видя екипът ни. На места нивото надхвърля половин метър. Пожарни автомобили не смогват да изпомпват.
"На 80 г. съм и такова чудо не помня. Никога дворът ми не е приличал на море", отчаян е Петко Петков.
Той и възрастната му съпруга са безпомощни пред стихията.
"Страшно е, всеки момент водата ще започне да нахлува вкъщи. Няма накъде да се оттече, защото липсва канализация. Не можем да ползваме тоалетната си", обясни пенсионерът. Повече от 3 часа пожарен автомобил изпомпваше двора му, но водата остана около 40 сантиметра. Цялата улица, която води към православните гробища в селото е превърната в пълноводна река. Съседните къщи и дворове са залети.
"Нищо не можем да направим. Навсякъде картината в 6-хилядното село е аналогична. Ще остане така докато Господ реши", кръсти се старецът. На метри от неговия дом е къщата на Желязка Григорова.
Двамата й внуци не смогват да изгребват вода от приземния етаж.
"Само преди два месеца правихме основен ремонт и вложихме 10 000 лева. Вижте ламинирания паркет - вече се надигна", сочи Владимир Григоров и изхвърля с лопата водата от стаята.
Две помпи непрекъснато изхвърлят на улицата, но водата пак се връща в къщата им.
"Земята е напита до последно и не може да поеме и капка повече. А дъждът е много - ситен и набива", обяснява младият мъж.
Пенко Стоянов влиза в дома си единствено с гумени ботуши. Фризери и покъщнина плуват.
"Преди малко я източих с помпа и вижте, че отново е до глезените", показва той.
На 20-ина метра от къщата му в посока с. Чалъкови е истински воден апокалипсис. Десетки дворове са потопени. Избата на Марин Маринов е залята. Наоколо селският герен е във вода до кръста. Хората са пробвали саморъчно с камъни и дървен материал да си направят мостове, за да стигнат до домовете си.
"Страшно чудо! Плуваме. Водата извира от избата, навлиза в кухнята, а в двора нивото е до колене. Не зная как ще оживеем", плаче Недялка Михова.
78-годишната Петра Ненова не може да излезе от двора си, тъй като на места дълбочината е до половин метър. Кметът на Белозем Иван Тачев е отчаян. С дъждобран и ботуши обикаля голямото село и се хваща за главата. Той управлява Белозем трети мандат и твърди, че подобна стихия не е имало.
"Обади ми се кметът на Раковски Иван Антонов и ме предупреди, че тамошните язовири преливат. Водата ще удави нашето село, защото тук е най-големият водосбор. Остава 1 метър и река Сребра ще залее мостовете", притеснен е Тачев.
Засега успява да прати пожарна само на по-възрастните и самотни хора.
"Останалите се справят сами с подръчни средства, за което им благодаря", казва Тачев.
В селото има католическа и православна църква, а хората са силно вярващи. Свещениците от двете религии се молят на Всевишния да пощади Белозем.
Не по-различна е ситуацията и в съседните села Шишманци, Манолско Конаре и Маноле. Стопанската постройка на Андон Митев рухна около 11 часа вчера.
"Много лошо. Няма спасение", каза отчаяно мъжът.
Източник: в. "24" часа |