"Засега няма обвинени, защото не е необходимо да се бие тъпана. Ако ги задържим с прокурорска мярка, ще трябва да предоставим на адвокатите им всички данни, до които сме се добрали", казват разследващите.
Усилията на обвинението са насочени изключително към футболистите и босовете на два от футболните клубове у нас - "Любимец" и "Локомотив" (Пловдив). Разговорите между играчите в съблекалните и в автобусите са записвани чрез специални разузнавателни средства. Има и записи как футболен бос уговаря своите играчи да загубят с точен резултат, разкриха източници на "Стандарт".
Затова сред разпитваните са предимно действащи и бивши футболисти на двата отбора. Пред сградата на ГД "Криминална полиция" на 9 и 10 декември бяха забелязани Александър Тунчев от ЦСКА, Йордан Господинов и Йордан Тодоров, и тримата бивши играчи на "Локо" (Пд), както и сегашните футболисти на отбора -Георги Вълчев и голмайсторът Мартин Камбуров. Сред виканите е и братът на последния, за когото се твърди, че притежава букмейкърски пункт.
Разпитани са и трима рефери като се знаят имената на двама - Таско Тасков и отказалият се съвсем наскоро от съдийството Калин Людмилов. Самият Людмилов обаче категорично отрича да е бил викан при полицаите.
Разследването сочи, че футболистите на "Локомотив" (Пловдив) са признали, че са участвали в незаконните залагания без да бъдат карани от някого. Те губели мачовете "за собствена сметка", понеже собственикът на клуба Коко Динев закъснявал често със заплатите. Сред разследваните мачове е двубоят на "Локо" с "Литекс" от 11 май тази година, когато домакините от Пловдив губят с 0:5 само дни, след като дават отпор на шампиона "Лудогорец" в Разград, падайки само с 0:1. В съмнителния мач титуляри са Господинов и Камбуров, а Тунчев влиза като резерва в 64-та минута - секунди, след като резултатът е станал 0:5. В 69-тата минута на терена се появява и Йордан Тодоров.
Единственото голово положение за "Локо" е в 12-тата минута, когато "талантът от школата на "смърфовете" Айкут Янъков е изведен от Александър Якимов, но не успя да овладее топката в наказателното поле на "Литекс".
За разлика от пловдивското Юве, което е сред костеливите орехи в елитната ни група, "бостанджиите" от "Любимец" губят наред, но там мачовете се уреждат на друго ниво. Твърди се, че нарежданията за точен резултат идват от най-високо място. По това време треньор е скандалният Красимир Мечев, който по-късно е натирен от "Славия" за съмнения, че са уреждани резултати. Според разследването сигналът, който дават от треньорската скамейка за пускане на гол е "сваляне на ципа на якето", пише в дадените показания.
През лятото "Любимец" и "Локомотив" участват в любопитни контроли в испанския курорт Марбея. Там дори единият от мачовете с "Гьотеборг" е прекратен при 0:4.
По време на полицейското разследване са били разпитвани играчи и на "Локомотив" (София) и "Славия". Не са открити обаче доказателства футболисти и собственици на двата отбора да са манипулирали мачове.
Иначе обичайната схема за черно тото предвижда залозите да се правят в азиатски букмейкърски къщи. Участниците обаче не влагали парите на уредения резултат от България, а чрез свои подставени лица в Австрия и Великобритания.
Впоследствие печалбите, често от залози с бомбастични коефициенти над 1:20, били изплащани на местните контрагенти. Едва след това парите тръгвали към България към истинските титуляри на залозите, казват разследващите. Един от любимите похвати било да се залага на 3 гола след 75-тата минута, твърдят от прокуратурата.
"Все още очакваме да ни бъдат предоставени извлечения от сметки на заподозрените в банки в Австрия и Англия. Затова краят на полицейската операция ще е вероятно след 2-3 месеца", твърдят разследващите.
Източник: в. "Стандарт"
|