© | | Над 1620 български училища са изчезнали за последните 25 години, показва статистиката за родната образователна система. Сградите на много от тях запустяват, други са превърнати във винарски изби, кметства, шивашки цехове, старчески домове и хотели, съобщава "Телеграф".
Има чужденци, които са ги превърнали в частни резиденции. Англичанинът Антъни Чарлз например си търсел дом в свиленградското село Левка и накрая си купил закритото училище, ремонтирал го, като направил учителската стая кухня, а най-голямата класна - хол.
За да съхрани духа на училището, оставил портретите на патрона му Христо Ботев и отново го боядисал в оригиналния червен цвят - за радост на бабите и дядовците в селото, които си припомнили своите ученически години. Закритото преди четвърт век училище в село Васково, община Любимец, възкръснало за нов живот, но вече като винарска изба. Местният общински съвет решил бившето НУ "Любен Каравелов" да бъде продадено на винопроизводител от региона.
Сградата е на 2 етаж и насред 6 дка двор, което идеално обслужването намеренията на бизнесмена да направи винарна с административна и производствена част.
Демографската криза хлопна кепенците на десетки училища във Врачанско, Хасковско, Кюстендилско. Сградите са под ключ, но са разграбени, а времето безпощадно ги руши.
Едно от затворените училища в криводолското село Уровене е готово за нов живот - става старчески дом. В дома ще заживеят в луксозни условия 36-има пенсионери.
Окаяната сграда на началното училище "Митрополит Константин" в центъра на Враца пък се превръща в модерен младежки център, който е насочен към децата и младежите в риск. |