© Plovdiv24.bg | | Във връзка с разпространяваните слухове за обгазяване на Пловдив с отровни газове, община Пловдив съобщава, че през последните дни в здравната мрежа на Пловдив няма регистрирано рязко завишаване на случаите на остри респираторни или други заболявания, свързани с периодичното задимяване на града до потушаването на пожара на сметището. Това потвърждава коректността на данните на измервателните станции на РИОСВ, на РИОКОЗ и на "Гражданска защита", че освен завишено съдържание на фини прахови частици, в атмосферния въздух не са регистрирани други опасни за здравето вещества. Кметът изказва специална благодарност на участниците в Кризисния щаб, на пожарникарите от Стамболийски и Пловдив и на служителите от "Гражданска защита", чиито хладнокръвни професионални действия доведоха до успешното овладяването на огнената стихия. Кметът благодари на всички фирми от Пловдив, които осигуриха пръст и пясък за спешното задушаване на пожара и особено на "Тракия РМ", която се включи в акцията не само с огромни количества пръст и пясък, но и с цялата си налична техника.
Въпреки успешното приключване на кризата, кметът Славчо Атанасов заяви: "На всички ни е ясно, че сметището край Цалапица е екологична бомба, която залагаме на поколенията след нас. Затова ние сме длъжни пред потомците си да направим всичко възможно, за да обезвредим тази бомба." В тази връзка кметът е разпоредил на общинските еколози:
1. Да анализират причините за пожара на сметището и да предложат спешни мерки, които да не допуснат нови запалвания на боклука.
2. Да проучат и докладват до месец възможностите за пълното обезвреждане на сметището край Цалапица - чрез проекти за рекултивация на терена над сметището или чрез преработка на натрупваните вече 18 години битови отпадъци.
3. Да предложат проекти за изграждане на система за тотален контрол и сигурност върху територията на сметището край Цалапица, включително видео наблюдение и задължителни нощни обходи на охранителите на обекта.
4. Да разработят система за максимално бързо оповестяване при възникване на аварийни ситуации. Това е особено актуално пред началото на отоплителния сезон заради реалния риск горящи въглени от печките за битово отопление да попаднат в контейнерите за смет, а оттам и на сметището. |