© Вulfoto | | Повече от 16 милиона бебета са родени в зони на конфликт през 2015 г. Това прави 1 на всеки 8 новородени по целия свят, показват данни на УНИЦЕФ."Тази цифра подчертава колко уязвими стават все повече деца по света. На всеки 2 секунди едно новородено бебе поема първите си глътки въздух в разгара на конфликт - понякога при ужасяващи обстоятелства и без достъп до медицинска грижа", коментира Изпълнителният директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк.
"Твърде много деца започват живота си при изключително тежки условия - от военни конфликти, през природни бедствия и крайна бедност, до болести и недохранване. Може ли да съществува по-лош старт на живота", допълва още Лейк.
В раздираните от конфликти страни като Сирия, Афганистан, Ирак, Йемен, Южен Судан и Централноафриканската република - или по време на опасен път, за да се спасят от сраженията - новородените бебета и техните майки са изправени пред огромни рискове.
Бременните жени са силно застрашени да родят, без да разполагат с достъп до медицинска помощ и санитарно-хигиенни условия. За техните деца е много по-вероятно да починат, преди да са навършили петия си рожден ден - или ако оцелеят, те изпитват екстремни нива на стрес, които могат да навредят на дългосрочното им емоционално и когнитивно развитие.
Освен военните конфликти - бедността, климатичните промени и липсата на справедливи шансове също правят децата особено уязвими и са принудили милиони от тях да поемат по опасен път, далече от дома.
•Повече от 200 000 деца са потърсили убежище в страни от Европейския съюз през първите 9 месеца на годината. Това е в допълнение на 30 милиона деца по света, които са били принудени да напуснат домовете си към 2014 г. поради войни, насилие и преследване. Днес броят на разселените хора е най-големият от Втората световна война насам.
• Над 250 милиона деца - 1 на всяко 9 деца в света - живеят в страни и зони на конфликт и често нямат достъп до здравеопазване, образование и социално подпомагане.
• Над 500 милиона деца живеят в области, където наводненията и природните бедствия са изключително често срещано явление, а около 160 милиона деца обитават зони с крайна степен на засушаване.
• Макар да са една-трета от световното население, децата представляват почти половината от всички хора на планетата, които живеят в крайна бедност.
"През последните месеци на 2015 г. светът се обедини около исторически мерки за справяне с климатичните промени, както и около новите Глобални цели за Устойчиво Развитие.
Тези амбициозни споразумения представляват уникална възможност в подкрепа на най-уязвимите деца - но само ако спешно превърнем обещанията в конкретни действия", заяви изпълнителният директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк.
"Ако успеем да се справим с първопричините за това, толкова много семейства да се чувстват принудени да напуснат домовете си и да поемат по несигурен път - като спрем конфликтите, овладеем климатичните промени и разширим подкрепата за децата - можем наистина да превърнем 2016 в година на надеждата за милиони. В противен случай това ще е година на отчаянието", допълни още той. |