Тя уточни, че подобни проекти има в Англия - "1 миля" и в Ирландия - "Мove minute". А в Швеция денят на децата е разделен на две - учене предиобед и спорт следобед.
"Доказано е, че физическата активност разтоварва от стреса, намалява агресията при децата и им дава добър старт за деня. Аз бях свидетел как те се оживиха още в първите минути на заниманието, в което участвах заедно с тях в СУ "Свети Седмочисленици", отбеляза още Ваня Колева.
Заместник-министърът даде пример с Исландия, където употребата на наркотици сред подрастващите е намаляла от 40% до 5% благодарение на активно спортуващите.
Когато треньори и активни спортисти влизат в час, това е магия, каза още Ваня Колева. Тя подчерта, че при каузи като тази в борбата с на
Много висока оценка за осъществяването на проекта даде и заместник-кметът на младежта и спорта Георги Титюков. Той подчерта, че програма "Региони в растеж" не дава възможност на големите общини в България да кандидатстват за подобряване на спортна инфраструктура, но е възмжно Община Пловдив да помогне за финансирането на проекти за нови физкултурни салони в училищата. Освен ОУ "Екзарх Антим Първи", през 2018-та г. средства за нов спортен салон ще получи и училище "Васил Петлешков", уточни Титюков.
Все повече училища искат да се включат в инициативата, съобщи кметът на район "Тракия" Костадин Димитров, който е патрон на проекта.
"Спортно междучасие" ще бъде представен най-вероятно на първата среща на Националното сдружение на общините през 2018 г., уточниха от Министерството на младежта и спорта.
В проекта абсолютно доброволно се включиха треньори и хореографи от 19 спортни и танцови клуба, които проведоха близо 100 занимания с участието на над 3000 деца от различна възраст.
|