© Plovdiv24.bg | | Plovdiv24.bg подкрепя инициативата на ОП "Младежки център" за изготвяне на специални табели със снимка и обогатена визитка на всичките 45 олимпийски медалисти на Пловдив. Нашата медия ще публикува всеки уикенд по две интервюта с героите на града ни.
Интервютата са направени специално за проекта "Олимпийски медалисти на град Пловдив“ към ОП "Младежки център - Пловдив. Те умишлено са без визитка на съответния спортист, тъй като тези визитки ще са приятната изненада за пловдивчани, когато проектът на Гребния канал се реализира напълно. Днес ви представяме един от най-големите щангисти на България - Асен Златев.
Какво Ви провокира да започнете да се занимавате професионално с вдигане на тежести?
По неволя дойдох в Спортното училище и направо влязох в групата по вдигане на тежести. Тук обаче учениците се бореха за високи резултати. Самата подготовка на това място ме доведе до професионално ниво. Просто попаднах на най-добрите в света. Това беше голям късмет и едновременно голям шанс за мен. Щастие беше да работя с тези хора.
По-трудно ли е да се извоюва медал от олимпиада, отколкото от друго състезание?
Всеки се готви по-добре за олимпиада, но може би е по-трудно. Това е, защото олимпиадите са на всеки четири години и са по-редки от другите състезания. Също така напрежението натежава при всички участници. Но точно поради тези две причини и олимпийските медали са толкова ценни.
А Вие как се справяхте с напрежението?
Не съм правил кой знае какво – Господ ме е надарил с много добра и услужлива психика. Просто съм късметлия в това отношение.
Доколко подготовката е физическа и доколко – психическа?
В практиката повече се води физическа подготовка. Малко се знае за психическата и затова по-малко се набляга на нея. Иначе би трябвало колкото една подготовка е физическа, толкова да бъде и психическа. По принцип има три вида подготовка - физическа като техническо-методическа, психологическа – на съзнанието, и другото е хранене и възстановяване. Тези три неща за спортиста са неизбежни. В живота при човека няма физика без психика и психика без физика. Едното се комбинира с другото и само така можем да достигнем до положителен резултат.
Имате изключително много отличия през кариерата Ви. Каква е тайната винаги да поддържате такова високо ниво?
Отговорът е много прост – постоянство. Постоянство в най-широкия смисъл на думата – трябва да се приложи във всичко, което правим. Ежедневно!
Ставате олимпийски медалист на 20 години. Какъв съвет бихте дали на бъдещите спортисти?
Не е задължително всеки на 20 години да стане олимпийски медалист. Не става и от днес за утре – трябва да се започне от рано. На мен ми бяха необходими 9 години. Не знам как да мотивирам младите хора. Живеем в различни светове и не знам дали моите съвети ще бъдат адекватни за техния свят. При нас беше съвсем различно, въобще измеренията са различни. Иначе младите хора за мен са хората на бъдещето и ние трябва да гледаме повече от тях, отколкото те от нас.
Какво е заветното Ви послание към тях?
Спортът е чудо! Това, което може да се направи със спорт, не може да се направи по никакъв друг начин – дори например с трудова дейност. Трудовата дейност е незаменима. С нея човекът е човек и с нея ще остане човек, докато я има. При нея и при всички останали дейности обаче трябва да направиш нещо по един начин, защото знаеш, че то така ще стане. Просто се ръководиш от резултата. А при спорта може да избереш и крайния резултат и начина, по който искаш да го постигнеш. Също като скулптура, която във времето можеш да оформиш така, както ти желаеш, и по начин, който сам избираш. Едновременно съчетаваш това, което ти се иска, и това, което е полезно за теб. |