© Plovdiv24.bg | | Читател на Plovdiv24.bg се свърза с редакцията ни, за да изрази мнение относно спортната инфраструктура в града и в частност стадион "Пловдив“. Ето какво ни написа той:
От повече от два месеца, тече кампания на малка част от футболните привърженици, относно развитието на спортната база в града, както и за равнопоставеност на всички футболни клубове по отношение на финансиране на спорните съоръжения. Изтъкват се какви ли не причини и обстоятелства, кое от кое по-нелогични и неверни. Частни стадиони, държавни средства от данъците на гражданите, неравнопоставеност във финансирането и т.н..
Започна се и агитация и пропаганда за реконструиране на стадион "Пловдив“, като най-важния и обичан спортен обект в града. Идеята да се реконструира стадион "Пловдив“ не е от вчера и не е откритие на протестиращите, незнайно защо сега, футболни привърженици. Наистина няма пловдивчанин, който да не иска да види това съоръжение в едно наистина перфектно състояние за практикуване на спорт и в частност футбол. И тук възникват множество въпроси, които "радетелите за пловдивския спорт“ или умишлено не си задават, или наистина не могат да достигнат до тях.
Задава ли си някой, въпроса, каква е проектната готовност за изграждане на стадион "Пловдив“ и колко време е необходимо това да се случи. Каква би била стойността да се изгради, наистина добър стадион, и може ли държавата и общината да си ги позволи на този етап и то точно в Пловдив, като в София няма нормален национален стадион.
Задава ли си някой въпроса какво би струвала целогодишната поддръжка на такова съоръжение - стадион с 45 000 места, на Община Пловдив? Каква би била честотата на неговата заетост с мероприятия и спорт и каква посещаемост ще се реализира, вземайки за пример, далеч по-малката и закрита зала "Колодрума“?
В тази връзка, някой от протестиращите запознат ли е в какво състояние се намира днес Олимпийският стадион в Атина, близо до нас и в далеч по-богата община – неизползваема развалина.
Някой задава ли си въпроса само футболен стадион ли ще се прави и ако да, какво прави Община Пловдив с царицата на спортовете – леката атлетика и ако запази пистата, на какво ниво футбол може да се играе. Може би ще се изгради някакво хибридно съоръжение за местна употреба.
Появи се дори абсурдната и безумна информация, че някаква френска фирма има готовност да изгради стадион /футболен или не/ с 25 000 седящи места, което означава разрушаване на целия стар стадион, да го управлява и стопанисва, ако на него играят и забележете, тренират двата отбора от първа лига. Да се каже, че ще се наместят най-вече за тренировки, би ли издържало тревното покритие на това натоварване. Биха ли могли, двата отбора да си позволят наема за използването на това съоръжение, при положение, че ще трябва да преговарят, дори за входните билети с инвеститора. За посещаемостта даже не трябва да отваряме дума.
Не е нужно да се коментира дори на този етап какви са отговорите на тези и още много други въпроси.
С шумното настояване да се построи стадион "Пловдив" протестиращите "радетели за пловдивския спорт“ с лека ръка решават, че на ФК “Локомотив“ Пловдив, не му трябва база за развитие на млади таланти и тяхното възпитание. Може би са прави, наблюдавайки първия състав на отбора си в момента и отношението на двама младежи към смъртта на футболен фен. Готови са да се откажат и от реконструкция на стадиона в парк "Лаута“, място на което са се изградили като клуб. Надали някой истински локомотивец, иска да види това.
В заключение, с иначе добрата идея да се реконструира стадион "Пловдив“, може да се постигне на този етап само едно. Безкрайно говорене и умуване, срещи, обществени обсъждания и незнайно колко административни хватки и стопиране на всякакво развитие на спортната инфраструктура в Пловдив. Не е като да не сме го виждали, точно със стадион "Пловдив“. |