© | | За разглезения от спортни събития Белград ОФК е като джудже сред великани, пише в днешният си брой "7 дни спорт". Отборът спокойно може да преброи феновете си, но никога не се е оплаквал. Публиката е малко, за сметка на това обаче е от класа. Номер №1 сред привържениците безспорно е актьорът Любиша Самарджич. Преди години героят от "Полицаят от Петльово бърдо" и "Горещ вятър" дори бе почетен президент на клуба. Въпреки това ОФК Београд държи прилично ниво и го прави без купища пари, но със стабилно и редовно финансиране.
Пари в отбора налива компанията "Еко продукт", която е дистрибутор на немския гигант за аудио и видео техника "Grundig". Президентът на клуба Момчило Минич също има голям опит в бизнес делата. Той е бивш директор на компанията "Пекабета", която има верига магазини в Сърбия. Само в Белград те са 83 на брой, а месечните приходи са около 1,8 милиона евро.
"Големите думи не правят големи дела", е мотото на "романтиците", както наричат отбора. Този тим е уважаван от всички, но малко дерат гърла за него, защото Белград е двуполюсен. Тук си или от Звезда, или от Партизан. Друг отбор не съществува. Много хора така и не разбраха, че ОФК Београд посреща Локомотив. Да, вестниците писаха, телевизиите казаха, но информацията мина покрай ушите на белградчани. Столицата на Сърбия е засипана от спортни събития. Човек да се чуди кое да избере. Голямата спортна седмица започна в сряда вечерта. В 20,00 ч. местно време държавният канал RTS 2 излъчи пряко мача от третия предварителен кръг на Шампионската лига Артмедия - Партизан. За два часа градът затихна. Едната му половина бе затаила дъх в трепетно очакване, а другата - в молби черно-белите да се провалят. По това време в известното "Спорт кафе" бе невъзможно да се намери свободно място. Ощо по-малко за българската група от около 20 човека начело с изпълнителния директор на Локомотив Емил Наков и треньора Едуард Ераносян. Ентусиазмът да гледаме ЦСКА - Ливърпул по Sky Sports бързо бе охладен. Този канал просто не се хваща в Белград. Иначе въпросното заведение е място, което всеки човек, който обича спорта, трябва да види. Телевизорите тук са един до друг, а правилото е само едно - излъчва се спорт и нищо останало.
Но има и нещо още по-ценно - по стените висят фланелките на най-известните сръбски спортисти - всичките са с автографи и посвещения. На челно място са екипите на Владе Дивац, Предраг Миятович и Матея Кежман.
Още един факт дава отговор на стария въпрос защо западната ни съседка е силна в колективните спортове. Всяко пространство в Белград е заето от терени. Ако при нас се строят паркинг до паркинг, тук са терен до терен. Има ги в центъра на града, има ги и в крайните комплекси. Трудно може да се намери квартална градинка без баскетболен кош. В почти всеки училищен двор има футболни врати и... осветление. Най-нормалното нещо в Белград е да видиш как деца, юноши и мъже играят футбол или баскетбол в 22,00 вечерта. В четвъртък събитията продължиха с три мача от евротурнирите и началото на Световната лига по водна топка. Тема №1 е сблъсъкът Сърбия - Хърватия. Първият рунд бе в Белград, където се провежда Световната лига по водна топка, а вторият - в Запрешич, където Цървена звезда гостува на местния Интер. И как тогава този град да се вълнува от футболен мач като ОФК - Локомотив? Това обяснява и слабото посещение на стадион "Омладински". Едва 1000 зрители, от които половината българи, дойдоха в работническия квартал "Карабурма". Агитката от Лаута направи така, че играчите на Локомотив да се усещат като у дома си. Те бяха двойно повече от агитката на домакините и поне четворно по-гласовити.
- Завиждам на българите за публиката - призна след мача левият бек на сърбите Душко Тошич. - Не съм притеснен от тях за реванша в Бургас, защото феновете са част от големите мачове. Така разсъждава едно момче на 20 години. Душко обаче далеч не е най-младият в отбора на ОФК Београд. Сред титулярите имаше още един негов връстник (македонеца Християн Кировски) и най-младия играч в евротурнирите - 16-годишния Слободан Райкович. Този футболист има качества да стане голям футболист и нищо чудно следващото първенство да играе в Цървена звезда или Партизан, а защо не и направо в чужбина. Точно това направи тази година ОФК, като продаде младежкия национал Марко Баша на Льо Ман. Райкович наистина е добър, но няма никакъв опит. Затова е странно защо никой от играчите на Локомотив (Пд), които имат по 200 мача в професионалния футбол, не се сети да го натисне малко повече. Налагането на млади играчи, които да бъдат продавани, е цел №1 на ОФК Београд. Те обаче са научени, схемата им е проста (4-4-2), но я спазват стриктно. През първото полувреме младоците отвяха Локомотив. Владимир Иванов допусна груба грешка, която доведе до първия гол, Велко Христев сгреши 70% от пасовете, да не говорим за опитния Красимир Димитров. Мартин Камбуров, когото сърбите предварително обявиха за звезда, бе инертен. Същото важи и за единствения нападател Методи Стойнев. След почивката всичко си дойде на мястото и Локомотив показа кой е по-опитният отбор.
Треньорът Едуард Ераносян тръгна по-смело направи две смени и заигра с двама нападатели. Фугата се реабилитира с няколко добри намеси, същото направи и Велко Христев, който подаде за гола на Камбуров. Попадението обаче бе единственото хубаво нещо, с което може да се похвали националът за 74-ите минути на стадион "Омладински". А комплексът може да послужи за пример на много български отбори. В това число влиза и Локомотив, разбира се. Освен основния терен, на който има 11 500 седалки, има още два - единият изкуствен. На тях тренират и юношески отбори. Школата на ОФК също може да послужи за пример - общежитието е на една ръка разстояние от стадиона, а стаите са луксозни и чисти. И всичко това в един отбор, който няма публика и не може да се похвали с големи успехи след разпадането на Югославия. Той дори не спечели визи за Европа, а влезе там през служебния вход след фалита на Железник. ОФК обаче има своето лоби във Футболния съюз на Сърбия и Черна гора. Бившият директор на клуба Звездан Терзич е и кандидат №1 за президент на съюза. Той дойде на тренировката на Локомотив във вторник и проведе дълъг разговор с Емил Наков и шефа на ПФЛ Валентин Михов. И в това отношение сърбите са пред нас. Кога ли Иван Славков ще посети тренировка на чужд отбор?
|