Жана Тодорова: Тренирах плуване, футбол и тенис, преди да се насоча към волейбола
Либерото на Марица (Пловдив) и националния отбор Жана Тодорова беше гост във волейболния подкаст VolleyComment с водещи Евгени Иванов, Генчо Генчев и Николай Иванов.
Първите стъпки във волейбола
"Моят път във волейбола започна много случайно. Тренирах плуване, футбол, тенис на корт играх две години и си мислех, че това може да стане моята професия. Един ден реших да се пробвам да направя една тренировка във волейболната зала. Бях на 13 години, когато започнах с волейбола. Влязох в залата, треньори бяха Цеца Тенева и Георги Илиев. Когато видяха ръста ми, бяха скептични, но ми дадоха шанс да пробвам. Отидох на следващия ден и си пролича, че имам усет към топката и така започна всичко.“
Най-важните неща, които трябва да притежава едно либеро
"За мен има пет неща, които правят едно либеро добро. Първото е да имаш дисциплина, да пазиш правилните позиции, да правиш малките и уж незначими неща, но да ги правиш по перфектния начин. Второто е да можеш да предусещаш ситуацията спрямо ръката на отсрещния, блокадата и резултата. Трябва да можеш да надникнеш в главата на противника. Третото е либерото да има лидерски качества. Защото либерото държи посрещането на отбора и трябва да подсказва позициите на своите съотборници. Трябва да си изградил доверие със съотборниците си, за да могат да те слушат. Четвъртото нещо е да покажеш, че няма невъзможни точки. Да се бориш да спасиш всяка топка, защото това повдига и тонуса на отбора. Петото е да можеш да вдигаш топката най-добре и да си втори човек в отбора, който да може да вдига най-добри топки за своите съотборници след разпределителя. Това е много важно в съвременния волейбол.“
Влиянието на либерото в отбора
"Случвало се е и на мен, и на много либера, с една или две защита или с едно точно вдигане да обърнеш един мач. Бих казала, че се чувствам по-уверена в защита. Според мен най-добрите либера си позволяват свобода в игрището. За женския волейбол винаги съм се стремяла да не се поддавам на емоции. Не съм чак толкова спокойна по време на мач, но трябва да показваш по време на мач, че си спокоен и всички да го виждат. Ако нямаш рефлекса да преодолееш ситуацията, няма как да бъдеш добро либеро. Конкуренцията също е много важна, защото до мен имаше четири години много добро либеро като Ивелина Монова.“
Любимите волейболисти
"Любимо либеро ми е Моника де Дженаро - либерото на италианския национален отбор. Има и волейболистки, които не са либера, но харесвам много тяхната игра. Добрина Рабаджиева има страхотна техника. Ева Янева, с която изкарах няколко години в националния отбор, също има страхотна техника.“
За Марица
"Успехите ни се дължат на многото работа, която свършихме в клуба. Работим с един от най-добрите щабове – треньор, мениджър, анализатори, масажисти, играем с едни от най-добрите състезателки в България. Много са компонeнтите за успех – всеки, който е имал успех, трябва да има и доза късмет. Психологическата страна също е много важна, както и спортно-техническата. Колективът също е ключов.“
За бъдещето
"Никога не съм бързала и не правя всичко на всяка цена. За мен не е важно само да изляза в чужбина, за мен е важно първенството да е силно и да имам късмет и да случа на добър треньор. Догодина мисля да изляза в чужбина. За мен едно либеро става истинско либеро на 26-27 години, за да може да натрупа опит. Харесва ми италианското първенство. Харесва ми организацията, публиката, атмосферата и там играят най-добрите състезателки.“
За националния отбор
"Не е важно само участието на голям волейболен форум. Трябва да се стремиш да дадеш най-доброто от себе си и защо не да спечелиш медал. За мен обаче най-важно е да се раздадеш докрай за националния отбор. Последните две години имахме успехи с националния отбор и се надявам да продължаваме по същия начин. Сърбите затова имат толкова много успехи, защото са страшни шовинисти. За мен това качество е не по-малко важно от спортно-техническите качества.“